Předmět: PVK Praxe v současné památkové péči

» Seznam fakult » FF » KHI
Název předmětu PVK Praxe v současné památkové péči
Kód předmětu KHI/PV312
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Zubík Martin, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Výuka předmětu v prezenční formě zahrnuje tato témata po jednotlivých týdnech: 1. Seznámení s problematikou památkové péče - dějiny památkové péče 2. Dějiny památkové péče v Českých zemích 3. Současná struktura památkové péče v České republice 4. Pojmy v současné památkové péči a jejich specifika (KP,NKP, OP, MPZ, MPR?) 5. Správní řízení - oprava, obnova, nemovité kulturní památky 6. Správní řízení - oprava obnova movité kulturní památky 7. Správní řízení - změna územního plánu v památkově plošně chráněném území 8. Návrh na prohlášení za kulturní památku 9. Památkové aplikace 10. Terénní dokumentace památky a její vyhodnocení 11. Tvorba odborného vyjádření (varianty žádostí) 12. Příprava návrhu na prohlášení za kulturní památku 13. Tvorba návrhu na prohlášení za kulturní památku 14. Zhodnocení Studenty vypracovaného návrhu a závěrečné shrnutí kurzu

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Předmět si klade za cíl zprostředkovat studentům informace ze současné praxe státní památkové péče. Důraz je kladen nejen na reflexi, ohodnocení a časové zařazení jednotlivých památek, ale i na soudobé správní procesy platné v České republice. Studenti by měli následně reflektovat interdisciplinární charakter památkové péče a orientovat se v jednotlivých disciplínách a profesích, se kterými památkář spolupracuje při výkonu svého povolání. Cílem předmětu je tak také poskytnout studentům návod, jak hledat památkové hodnoty v jednotlivých neovitých i movitých památkách a památkově chráněných územích. Kurz bude zaměřen na památkovou péči v české republice dle platného zákona o státní památkové péči 20/1987 Sb. Výběrově pak bude zahrnuta problematika širší střední Evropy a světa. Z hlediska koncepce výuky pak budou přednášky zaměřeny na teoretickou bázi a následné semináře na praktické postupy památkáře.
Student bude schopen se zamyslet nad kulturním dědictvím České republiky, bude schopen ohodnotit jeho stav. Budou mu vštěpovány základy praxe státní památkové péče tak, aby byl schopen ohodnotit kvalitní a nekvalitní zásahy na našem památkovém fondu.
Předpoklady
Student by měl být orientačně zběhlý v českých a světových dějinách a v dějinách výtvarného umění.

Hodnoticí metody a kritéria
Didaktický test

Student absolvuje úspěšně předmět na základě úspěšného testu. Hlavní důraz ale bude kladen na úspěšné vypracování průběžných seminárních úkolů. Studentům je doporučena účast na přednáškách a studium předepsané odborné literatury.
Doporučená literatura
  • Herout, J. Slabikář návštěvníků památek. Praha, 2011.
  • Kolektiv. Péče o architektonické dědictví I - III. Praha, 2008. ISBN 978-80-85970-59-3.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Kulturní historie (A14) Kategorie: Obory z oblasti historie - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -