Předmět: PVK Neoficiální kultura v období tzv. normalizace

» Seznam fakult » FF » KHI
Název předmětu PVK Neoficiální kultura v období tzv. normalizace
Kód předmětu KHI/PV122
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Brožová Markéta, Mgr.
  • Jiříček Lukáš, Mgr.
Obsah předmětu
1. 70. a 80. léta v Československu a tzv. (ne)normalizace 2. Oficiální vs. neoficiální kultura 3. Fenomén samizdat 4. Nezávislé iniciativy za lepší životní prostředí 5. Underground a další neoficiální hudební proudy 6. Divadlo, film i rozhlas 7. Metoda orální historie 8.-13. Rozhovory s pamětníky Jednotlivá témata budou během semináře doplněna o práci s dobovými texty a o audiovizuální záznamy. Po konkrétním tématu bude následovat beseda s pamětníkem.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem předmětu není seznámit studenty s historickými a politickými událostmi období tzv. normalizace, ale upozornit je především na průvodní jevy s tímto obdobím související, jež daly vzniknout neoficiální kulturní scéně. Tematické okruhy se samozřejmě rámcově dotknou i historických a politických reálií, bez kterých by jádro semináře nemělo svůj základ. Seminář si klade za úkol seznámit studenty s děním v odvětvích kultury, která se vymykala státem propagované kulturní linii. Jedním z dalších úkolů semináře bude upozornit na jednotlivé případy perzekuce neoficiální kulturní a undergroundové scény s poukazem na její konfrontaci s oficiálními vládními kruhy. Studenti se tak seznámí s prameny mapujícími a poukazujícími na danou problematiku.
Absolvováním kurzu získají studenti znalosti o specifickém vývoji a specifické podobě kultury, označované jako neoficiální. Dokáží se orientovat a kriticky pracovat s archivními prameny, samizdatovými texty a edicemi a rovněž s texty dobovými, jež jsou psány typickou normalizační rétorikou. Na základě besed s pamětníky si budou studenti schopni osvobjit metodu orální historie (metoda jim bude v rámci přednášek představena). Tuto metodu budou schopni využít i v jiných vědních disciplínách, jako je sociologie, antropologie, etnografie či psychologie. V neposlední řadě bude student schopen orientace v základní literatuře, jež se danou problematikou zabývá.
Předpoklady
Předpokládají se základní znalosti českých dějin daného období.

Hodnoticí metody a kritéria
Esej

Účast na přednáškách, vypracování eseje na dané téma.
Doporučená literatura
  • Anticharta. Praha, 2002.
  • Tentokrát to bouchne. Edice dokumentů k organizaci a ohlasům proti signatářům Charta 77. Praha, 2007.
  • Chadima, M. Alternativa I.
  • Chadima, M. Alternativa II. Praha, 2018.
  • Kudrna, L., a kol. Reflexe undergoundu. Praha, 2017.
  • Kudrna, L. Stárek, F. Kniha v barvě krve. Praha, 2020.
  • Riedel, J. Plastic People a český underground. Praha, 2016.
  • ŠVEHLA, M. Magor a jeho doba. Praha, 2017.
  • Vaněk, M., a kol. Ostrůvky svobody: kulturní a občanské aktivity mladé generace v 80. letech v Československu. Praha, 2002.
  • Vaněk, M., Houda, P. (eds.). Střípky mozaiky: každodenní život české společnosti v období normalizace a transformace z pohledu orální historie. Praha, 2006.
  • Vaněk, M., Krátká, L. (eds.). Příběhy (ne)obyčejných profesí: česká společnost v období tzv. normalizace.
  • Vaněk, M., Urbášek (eds.). Vítězové? Poražení? Životopisná interview. Díl II. Politické elity v období tzv. normalizace. Praha, 2005.
  • Vladimir 518 a kol. Kmeny 0. Praha, 2013.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Kulturní historie (A14) Kategorie: Obory z oblasti historie - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Historie (jednooborové) (A14) Kategorie: Obory z oblasti historie - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Dokumentace památek (A14) Kategorie: Obory z oblasti historie - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Letní