Předmět: PVK Czech medieval history

» Seznam fakult » FF » KHI
Název předmětu PVK Czech medieval history
Kód předmětu KHI/PV121
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Angličtina
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Zábranský Vilém, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Témata jednotlivých přednášek: 1. Periodizace středověkých dějin 2. České země v době nástupu Slovanů a problematika tzv. Velkomoravské říše 3. Počátky českého státu a tzv. Boleslavská říše prvních Přemyslovců, první krize českého státu 4.-5. České země v raném středověku, cesta českých knížat za královskou korunou 6.-7. Čechy za přemyslovských králů a tzv. velká změna středověké společnosti 8. Přemyslovské dědictví a první Lucemburkové na českém trůně 9.-10. Budování Koruny království českého, český stát ve vrcholném středověku a jeho problémy 11. Příčiny, průběh a výsledky husitských válek 12.-13. Cesta ke stavovské monarchii - vývoj českého státu po husitských válkách 14. "Česká národní monarchie" monarchie v době Jiřího z Poděbrad 15. Stavovská monarchie za vlády Jagellonců

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
V rámci výkladu o českých dějinách se přednášky budou orientovat na období od příchodu Slovanů na naše území, vznik prvních státních útvarů, konstituování českého středověkého státu Přemyslovců, přes období jeho vzestupu za vlády posledních Přemyslovců a Lucemburků až po husitskou revoluci, dále na klíčové momenty českých dějin od husitských vále, přes období poděbradské do konce jagellonské vlády. Vedle základního historického přehledu jsou zejm. v seminářích rozebírána speciální problémová témata, důraz je kladen i na práci s dobovými dokumenty.
Absolvent kurzu prokazuje znalost komplexního historického vývoje v etapě středověku v českých zemích. Dokáže zde přehledným způsobem charakterizovat hlavní vývojové tendence, osvětlit procesy a jevy daného období v kontextu úrovně poznání současné historiografie. V konkrétní úrovni spolehlivě definuje klíčové pojmy sledovaného období, dokáže je osvětlit a odůvodnit i z hlediska prostorového a chronologického kontextu. Vývoj českých zemí je zde rozšířen i na znalost celkového kontextu vývoje zemí koruny České a dalších zemí střední Evropy. Celkový rámec pak tvoří usouvztažnění středověkého vývoje českých zemí s hlavními tendencemi a ohnisky celkového evropského a světového vývoje.
Předpoklady
Jazyková úroveň alespoň středně pokročilý.

Hodnoticí metody a kritéria
Didaktický test, Rozbor portfolia studenta

Aktivní účast na seminářích a přednáškách, četba zadaných textů a schopnost referovat o nich.
Doporučená literatura
  • Josef Pánek et al. A History of the Czech Lands. Praha, 2015.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr