Předmět: Problémy novějších dějin II

» Seznam fakult » FF » KHI
Název předmětu Problémy novějších dějin II
Kód předmětu KHI/PMZ25
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Veselý Martin, doc. Mgr. Ph.D.
  • Pernes Jiří, doc. PhDr. Dr.
Obsah předmětu
Tematické okruhy jednotlivých přednášek: 1. Formování novodobého českého národa jako zákonitý jev a jeho specifické projevy 2. Vliv Velké francouzské revoluce a napoleonských válek v českých zemích 3. Krizové jevy předbřeznové společnosti 4. Revoluční hnutí 1848/49 a jeho důsledky 5. Počátky politického života české společnosti v 60. letech 19. století, přeměna Rakouska v konstituční monarchii 6. Hlavní ideové proudy české politiky ve 2. pol. 19. století, vznik a vývoj českých politických stran 7. Česká společnost a Habsburkové 8. Hlavní mezníky politického vývoje české společnosti v Rakousku v souvislosti s mezinárodní situací 9. Češi a Němci - národnostní problematika od poloviny 19. století do 1. světové války 10. Čechy, Morava a Slovensko - problémy vzájemných vztahů, spolupráce a potýkání 11. Společenské důsledky hospodářských a sociálních proměn 2. poloviny 19. a počátku 20. století 12. Českoslovanská společnost v Rakousko-Uhersku na prahu 20. století 13. Cesta k samostatnému československému státu 14. Závěrečné kolokvium, diskuse.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Kurs je zaměřen na české dějiny v průběhu 19. století - s důrazem na formování novodobého českého národa, vývoj směřující k revoluci 1848/49, období tzv. bachovského absolutismu, vývoj Rakouska jako konstituční monarchie, procházející postupným demokratizačním procesem, rozvoj české společnosti v 80. a 90. letech 19. století. Přednáškový cyklus vrcholí vznikem samostatného Československa v roce 1918. Studenti se seznámí s hlavními problémy tohoto období v širším kontextu dějin habsburské monarchie, jejího mezinárodního postavení a problematiky vnitřního uspořádání. Pozornost je věnována otázce národnostní, problematice česko-německých upevňujícím se vztahům česko-slovenským a vztahům k ostatním slovanským.
Absolvováním předmětu získá student základní informace o dějinách české společnosti od 80. let 18. století do vyhlášení československé nezávislosti. Seznámí se s historickými milníky a krizovými situacemi ve vývoji novodobého českého národa. Přednášející posluchače seznámí s rolí významných osobností, které v této době formovaly jeho politiku. Pozornost je věnována rovněž odlišnostem vývoje v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Nezanedbatelná pozornost je věnována vztahům česko-německým a česko-slovenským.
Předpoklady
Nejsou
KHI/PMZ13

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Předpokladem pro úspěšné absolvování kursu je účast na přednáškách. Následně pro udělení zápočtu je třeba napsat esej, tematicky korespondující se zaměřením předmětu. Poté je možno přistoupit k ústní zkoušce.
Doporučená literatura
  • Galandauer, J. František Ferdinand de Este. Praha, 1993.
  • KAISEROVÁ, Kristina - RAK, Jiří (eds.). Nacionalizace společnosti v Čechách 1848-1914. Ústí nad Labem, 2008.
  • O. Urban. Česká společnost 1848-1918, Praha.
  • Rak, Jiří. Bývalí Čechové. Praha, 1994.
  • Rak, Jiří. Zachovej nám, Hospodine. Češi v Rakouském císařství 1804-1918. 2013.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr