Předmět: Historiografie I

» Seznam fakult » FF » KHI
Název předmětu Historiografie I
Kód předmětu KHI/PMZ10
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Fukala Radek, prof. PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Výuka předmětu v prezenční formě zahrnuje tato témata po jednotlivých týdnech: 1. Antické dějepisectví 2. Dějepisectví jako součást středověkého písemnictví 3. Renesanční historiografie. Historiografie raného novověku - dotvoření historie jako vědního oboru 4. Osvícenské dějepisectví 5. Historiografie první poloviny 19. století: romantismus, historismus, liberální historiografie 6. Historiografie druhé poloviny 19. století a organizace historické vědy 7. Pozitivistické dějepisectví 8. Klasický historismus a jeho krize. Rankova škola 9. Historiografie 20. století do období druhé světové války 10. Francouzská škola Annales 11. Americká tradice sociálních dějin. "Nová historie". 12. Od makrohistorie k mikrohistorii: dějiny všedního dne 13. Kulturní historie 14. Návrat vyprávění.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Účelem předmětu je seznámit posluchače s vývojem evropského a světového dějepisectví, s jeho hlavními směry a osobnostmi. Výklad zahrnuje proměny a vývojové tendence světového dějepisectví od antiky do současnosti. Zcela zásadní důraz je kladen na pochopení teoretických nástrojů historické vědy, na vývoj metod, na problematiku koncepčních přístupů a na pojmoslovné vybavení dějepisectví. Předmět reflektuje proměny historického myšlení a postižení vazeb mezi evropskou a českou historiografií, a to v kontextu konstituování nových směrů historického bádání.
Student by měl historii pochopit jako vědecký obor a měl by si osvojit základní terminologii: např. historismus, hagiografie, historická antropologie, mikrohistorie, kolektivní historie, mentální výbava, dlouhé trvání, analýza struktur, nová historie. Měl by se dobře orientovat v odborné literatuře, edicích pramenů a zahraničních časopiseckých studiích. Získané dovednosti by měly být solidní průpravou pro další absoloventův historický výzkum v archivech a ostatních odborných institucích.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Didaktický test

Studenti se musí dostavovat pravidelně na výuku a projevit se v ní aktivně. Během semestru musí zvládnout zadanou literaturu a některé doporučené knižní tituly. Musí samostatně formulovat otázky a problémy, vyvodit vlastní závěry. Zápočet je realizován písemnou popř. ústní formou podle požadavků stanovených vyučujícím.
Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr