Předmět: Paleografie II

» Seznam fakult » FF » KHI
Název předmětu Paleografie II
Kód předmětu KHI/PLG2
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Rak Petr, PaedDr. Mgr. Ph.D.
  • Němec Jan, Mgr.
Obsah předmětu
Tematické okruhy jednotlivých seminářů: 1. Přehled vývoje studia starověkého a středověkého latinského písma, terminologie. 2. Periodizace latinského písma; vznik latinské abecedy a počátky římského písma. 3. Římské písmo do poloviny prvního tisíciletí našeho letopočtu. 4. Národní písma. 5. Karolina a diplomatická minuskula. 6. Gotické písmo - minuskula. 7. Gotické písmo - polokurzíva. 8. Gotické písmo - kurzíva. 9. Písmo českých panovnických listin 13-14. století. Systémy zkratek I. 10. Knižní písmo 13. - 14. století. Systémy zkratek II. 11. Písmo úředních knih 13. - 14. století. Psaní číslic. 12. Bastarda I. 13. Bastarda II. Tematické okruhy jednotlivých seminářů: 1. Písmo prvotisků. 2. Humanistické písmo. 3. Novogotické písmo - vznik, předpoklady dalšího vývoje, teritoriální rozšíření. 4. Novogotické písmo - druhy a názvosloví. 5. Přehled vývoje studia novověkého latinského písma. 6. Novogotické písmo v Čechách. 7. Morfologie novogotické kurzívy. 8. Novogotické písmo 16. - 17. stol. v německých textech. 9. Novogotické písmo 16. - 17. stol. v českých textech. 10. Novogotické písmo 17. - 18. stol. v německých textech. 11. Novogotické písmo 17. - 18. stol. v českých textech. 12. Novogotické písmo 19. stol. v německých textech. 13. Tištěné novogotické písmo v německých textech.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Projekce (statická, dynamická)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenta s vývojem latinské paleografie od počátku novověku do druhé poloviny 20. století a zprostředkovat mu teoretické i praktické znalosti pro čtení a interpretaci textů psaných novogotickou německou kurzívou.
Paleografie I: Student získá znalosti: paleografické terminologie, psacích látek a názvosloví jednotlivých druhů latinského písma od poloviny prvního tisíciletí před naším letopočtem do 15. století; vývoje a periodizace latinského písma a zásadní okolností, formujících tento vývoj; základních typů tohoto písma (kapitála monumentální, kvadrátní, rustická a aktuárská; kapitální polokurzíva, starší a mladší římská kurzíva, císařská kurzíva; unciála a polounciála; starší a mladší kuriála; knižní písmo staroitalské a beneveto-montecasinské; listinné a knižní písmo langobardské, vizigótské a merovejské; irská a anglosaská polounciála a minuskula; karolinská minuskula, diplomatická minuskula a gotická minuskula; bastarda); diferenciace a periodizace gotické minuskuly (základní, dekorativní, zběžná, polokurzívní a kurzívní. Student získá dovednosti: rozpoznávat a popisovat jednotlivé základní typy latinského písma; čtení, transliterace a transkripce čitelné gotické minuskuly a kurzívy; pochopení, čtení a rozepisování zkratek karolínské a gotické minuskuly; ovládnutí metod, s jejichž pomocí je možné získané základy čtení čitelné gotické minuskuly a kurzívy dále prohlubovat a zdokonalovat. Paleografie II: Student získá znalosti: názvosloví latinského písma od 15. století do počátku 20. století včetně základních typů písma tištěného; vývoje, periodizace a zásadních okolností, formujících v této době vývoj humanistického a novogotického písma; základních typů psaného humanistického a novogotického písma (písmo kreslené, polokurzívní a kurzívní; novogoticko-humanistická polokurzíva a kurzíva). Student získá dovednosti: schopnost analyzovat písmo z morfologického, modelového a genetického hlediska; aktivní ovládnutí duktu minuskulních i majuskulních liter standardizované novogotické kurzívy přelomu 19.a 20. století; spolehlivé a bezpečné čtení středně obtížné novogotické kurzívy.
Předpoklady
Znalost základů latinského jazyka, solidní znalost německého jazyka.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška, Analýza výkonů studenta

Zápočtové testy - transliterace textu psaného gotickým písmem a novogotickou kurzívou.
Doporučená literatura
  • RAK, Petr. Paleografie I. a II. Elektronická studijní opora pro studenty se specifickými vzdělávacími potřebami . Ústí nad Labem, 2013.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Kulturní historie (A14) Kategorie: Obory z oblasti historie 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Historie (jednooborové) (A14) Kategorie: Obory z oblasti historie 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Dokumentace památek (A14) Kategorie: Obory z oblasti historie 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní