Předmět: Systém a praxe institucionální památkové péče v ČR

» Seznam fakult » FF » KHI
Název předmětu Systém a praxe institucionální památkové péče v ČR
Kód předmětu KHI/PBS10
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Zubík Martin, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Seznýmení s problematikou památkové péče - dějiny památkové péče 2. Dějiny památkové péče v Českých zemích 3. Současná struktura památkové péče v České republice 4. Pojmy v současné památkové péče a jejich specifika (KP, NKP, OP, MPZ, MPR...) 5. Správní řízení - oprava, obnova, nemovité kulturní památky 6. Správní řízení - oprava obnova movité kulturní památky 7. Správní řízení - změna územního plánu v památkově plošně chráněním území 8. Návrh na prohlášení za kulturní památku 9. Památkové aplikace 10. Terénní dokumentace památky a její vyhodnocení 11. Tvorba odborného vyjádření (varianty žádostí) 12. Příprava návrhu na prohlášení za kulturní památku 13. Tvorba návrhu na prohlášení za kulturní památku 14. Zhodnocení studenty vypracovaného návrhu a závěrečné shrnutí kurzu

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Předmět si klade za cíl zprostředkovat studentům informace ze současné praxe státní památkové péče. Důraz je kladen nejen na reflexi, ohodnocení a časové zařazení jednotlivých památek, ale i na soudobé správní procesy platné v České republice. Studenti by měli následně reflektovat interdisciplinární charakter památkové péče a rámcově se orientovat v jednotlivých disciplínách a profesích, se kterými památkář spolupracuje při výkonu svého povolání. Cílem předmětu je tak také poskytnout studentům návod, jak hledat památkové hodnoty v jednotlivých nemovitých i movitých objektech (památkách) a památkově chráněných územích. Kurz bude zaměřen na památkovou péčiv České republice dle patného zákona o sáttní památkové péči 20/1987 Sb. Výběrově pak bude zahrnuta problematika širší střední Evropy a světa. Výuka bude rozdělena na výkladovou teoretickou část, která bude doplněna praktickými ukázkami reálných památkových kauz a procesů. Student si bude moci vyzkoušet jednotlivé úkony odborného pracovníka státní památkové péče dle soudobého standardu. Nedílnou součástí kurzu budou i terénní šetření v rámci města Ústí nad Labem.
Student/ka porozumí komplexnímu systému státní památkové péče v České republice. Těžiště výuky bude kladeno na odbornou složku památkové péče, ve které po absolvování bude rozumět nejčastějším procesům běžným v praktické činnosti památkáře. Absolvent/ka kurzu bude vědět, jak funguje práce garanta území, práce dokumentátora památek a jak probíhá proces prohlašování a snímání prohlášení za kulturní památky v ČR. Zevrubně bude obznámen/na s historií památkové péče na našem území.
Předpoklady
Předpokladem pro absolvování kurzu je základní orientace v českých dějinách.

Hodnoticí metody a kritéria
Esej, Didaktický test

Je požadována aktivní účast na prezenční části výuky, dále pak vytvoření a prezentace seminární práce vztahující se k vybranému tématu z oblasti památkové péče. Vedle toho musí student/ka absolvovat závěrečný test.
Doporučená literatura
  • Dvořák Max. Katechismus památkové péče. Praha. 2004.
  • Horáček Martin. Úvod do studia památkové péče. Olomouc. 2015.
  • Vinter Vlastimil. Úvod do dějin a teorie památkové péče. Praha. 1971.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr