Předmět: Úvod do historické demografie a statistiky

» Seznam fakult » FF » KHI
Název předmětu Úvod do historické demografie a statistiky
Kód předmětu KHI/PBH63
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Zábranský Vilém, Mgr. Ph.D.
  • Koumar Jiří, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Historická demografie a historická statistika - základní pojmy a problémy 2. Vývoj a přístupy zkoumání populace v minulosti 3. Uplatnění historické statistiky v české a zahraniční historické vědě 4. Vývoj a prezentace konkrétních badatelských výstupů v moderní české historiografii 5. Metody práce a prameny historické demografie 6. Metody využití statistické práce v historickém bádání, postup a etapy statistického šetření 7. Typy pramenů a možnosti jejich využití 8. Postupy práce s prameny, možnosti jejich zpracování 9. Elektronické nástroje pro historickou statistiku (tabulkový kalkulátor, databázové programy) 10. Demografické jevy v historické perspektivě 11. Demografické procesy, přirozená měna obyvatelstva 12. Proměna populace českého státu 13. Vybrané populační problémy světa 14. Migrace obyvatelstva - faktory migrace; sociální a geografická migrace

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem kurzu je seznámit studenty se základními aspekty vývoje populace na pozadí historického vývoje. Důraz je kladen nejen na typologii pramenů, ale zároveň i na metody práce historické demografie a historické statistiky včetně dalších kvantitativních metod v historiografickém výzkumu. Pozornost bude věnována i konkrétní proměně populace českého státu v historické perspektivě. Výuka bude také zahrnovat postupy při vytváření elektronické databáze při práci s prameny hromadné povahy.
Absolvent prokazuje znalost základních mezníků ve vývoji české i světové historické demografie. Dokáže spolehlivě informovat o nejdůležitějších výstupech a dokáže též spolehlivě charakterizovat jejich význam pro celkové poznání populačního vývoje i dalších charakteristik obyvatelstva. Dále dokáže vysvětlit základní pojmy historické statistiky i její uplatnění v rámci historické vědy. Student si osvojí znalost typologie základních pramenů využitelných v rámci historicko-demografického výzkumu, dokáže určit i jejich hodnotu pro řešení dílčích problému daného historického výzkumu a dokáže zvolit správný přístup pro zpracování dat.
Předpoklady
Předpokladem pro absolvování kurzu je základní orientace v českých dějinách.

Hodnoticí metody a kritéria
Didaktický test, Rozbor portfolia studenta

Je požadována aktivní účast na prezenční části výuky. Dále pak vypracování portfolia úkolů zahrnujících zpracování demografického vývoje vybrané lokality a dílčí samostatné zpracování ukázky demograficky orientovaného pramene (např. katastr, matrika apod.). Vedle toho musí absolvovat závěrečný test.
Doporučená literatura
  • Eduard Maur. Základy historické demografie. Praha, 1978.
  • Fialová Ludmila a kol. Dějiny obyvatelstva českých zemí. Praha, 1996.
  • Jan Horský - Markéta Seligová. Rodina našich předků. Praha, 1996.
  • Josef Grulich. Populační vývoj a životní cyklus venkovského obyvatelstva na jihu Čech v 16. až 18. století. České Budějovice, 2008.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr