Předmět: Foto a video pro dokumentaci historických pramenů

» Seznam fakult » FF » KHI
Název předmětu Foto a video pro dokumentaci historických pramenů
Kód předmětu KHI/PBD12
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Peer Jan, Mgr.
Obsah předmětu
1. Základy digitální fotografie. 2. Seznámení s fotografickou technikou. 3. Teoretické seznámení s úpravou fotografií v grafickém editoru (Zoner Photo Studio, Adobe Photoshop, IrfanView). 4.-6. Praktická cvičení v terénu a zpracování získaných fotografií. 7. Úvod do problematiky zpracování digitálního videa. 8. Základy práce s technikou. 9. Možnosti následného zpracování pořízeného záznamu (Adobe Premiere, Windows Movie Maker) - přenos dat do PC, pracovní prostředí, hrubý střih nahrávky, přechody pohybu, efekty, titulky, zvuk, finální export. 10.-13. Praktická cvičení v terénu a zpracování získaných materiálů. 14. Závěrečné vyhodnocení prací studentů.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Projekce (statická, dynamická), Grafické a výtvarné činnosti
Výstupy z učení
Cílem kurzu je seznámit studenty jak s teoretickými, tak především s praktickými základy digitální fotografie a digitálního videa. V praktické části bude pozornost věnována na pořízení a následnou editaci digitálních médií. Zvýšená pozornost bude věnována na možnosti využití digitálních médií při dokumentaci kulturního dědictví.
Absolventi kurzu dokážou pořídit a následně zpracovat fotografický a video obraz. Vzhledem k zaměření kurzu využívají získané informace a dovednosti k dokumentaci hmotného kulturního dědictví, a to zejména v oblasti památkové péče, muzejní či archivní praxe. Absolventi dokážou využít znalosti také pro průběžnou dokumentaci a následnou prezentaci výsledků dílčího studijního či vědeckého úkolu.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Rozbor díla tvůrčího charakteru (hudební, výtvarné, literární)

Účast na výuce s max. 3 absencemi, studium literatury, zpracování dokumentace drobné památky formou seminární práce, aktivní účast v diskuzi
Doporučená literatura
  • ADLER, Rudolf a MYSLÍK, Jiří. ABCD-- pro všechny: film a video. Hradec Králové, 2006. ISBN 80-239-8241-9.
  • BARAN, Ludvík a BOJANOVSKÝ, Ilja. Úvod do filmového obrazu: určeno pro posl. fak. filmové a televizní. Praha, 1987. ISBN 80-239-8241-9.
  • Bezděk, Ladislav a Frouz, Martin. Digitální a digitalizovaná fotografie pro vědecké účely v praxi památkové péče. Praha. 2014.
  • Bezděk, Ladislav et. al. Barevná fotodokumentace mobiliárních fondů hradů a zámků: metodika standardního postupu při zhotovování barevné fotodokumentace jako součásti Základní evidence mobiliárních fondů hradů a zámků. Praha, 2000. ISBN 80-86234-09-6.
  • Freeman, Michael. Perfektní expozice: expozice pro lepší (digitální) fotografie. Brno. 2009.
  • NICHOLS, Bill. Úvod do dokumentárního filmu. Praha, 2010.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr