Předmět: PVK Slavnosti v předmoderní době

» Seznam fakult » FF » KHI
Název předmětu PVK Slavnosti v předmoderní době
Kód předmětu KHI/KV310
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Holý Martin, prof. PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Výuka předmětu v kombinované formě zahrnuje tato témata po jednotlivých výukových blocích: 1. Úvod do problematiky: prameny, dosavadní bádání, metody výzkumu 2. Slavnosti panovnického dvora a šlechty 3. Církevní rituály a festivity; slavnosti v městském prostředí 4. Rituály a slavnosti v lidové kultuře 5. Další festivity (hostiny, divadelní a taneční slavnosti, popravy, turnaje)

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem povinně volitelného kurzu je seznámit studenty s problematikou slavností ve středověku a v raném novověku. Festivity jako konstitutivní součást společenského i duchovního života společnosti budou představeny jak z hlediska jejich typologie, tak také dobového významu či funkce, stejně jako klíčových vývojových trendů. Sledovány budou v komparativní rovině slavnosti a rituály evropských panovnických a aristokratických dvorů, církevního, městského i lidového prostředí stejně jako dalších milieu (cechy, školy ad.). Součástí kurzu představujícího rovněž metody interdisciplinárního výzkumu na pomezí řady oborů (antropologie, etnologie, historie, kulturologie, sociologie ad.) bude také analýza a interpretace relevantních dobových písemných, ikonografických i dalších pramenů.
Absolvováním kurzu získá student znalosti o různých podobách festivní kultury 14.-18. století, ale též vhled do širších souvislostí evropských kulturních, sociálních i politických dějin. Zároveň získá kompetence k práci se starší i recentní odbornou literaturou a archivními dokumenty, které se vztahují k problematice festivit různého druhu a jejich vývoje ve vrcholném i pozdním středověku a raném novověku. Podstatným výstupem kurzu je také to, že student dovede komparovat získané specifické znalosti z oblasti habsburské monarchie s obecným vývojem kultury slavností v předmoderní Evropě.
Předpoklady
Nejsou.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Analýza výkonů studenta, Rozhovor

Zápočet bude udělen za pravidelnou účast na kurzu.
Doporučená literatura
  • Jiří HRBEK. České barokní korunovace. Praha, 2010.
  • Martin HOLÝ. Čehož sem také při ní, panně šlechtičně, aby mě za manžela sobě oblíbila, vyhledávati neobmeškal. Sňatky české a moravské šlechty na prahu novověku (1500-1620), in: Martina HALÍŘOVÁ (ed.), Oznamuje se láskám našim ..aneb svatby a svatební zvyky v českých zemích v průběhu staletí. Sborník příspěvků z konference konané v Pardubicích ve dnech 13. - 14. září 2007, s. 7-18. Pardubice, 2007.
  • Martin HOLÝ. Kultura raně novověkých slavností na příkladu křtů šlechty v českých zemích v 16. a raném 17. století, Historická dílna 7. Sborník příspěvků přednesených v roce 2012, s. 133-145. Plzeň, 2013.
  • Martin NODL - František ŠMAHEL. Slavnosti, ceremonie a rituály pozdního středověku. Praha, 2014.
  • Martin WIHODA - Demeter MLAŤÁK (ed.). Stát, státnost a rituály přemyslovského věku. Problémy, názory, otázky. Brno, 2006.
  • Václav BŮŽEK - Pavel KRÁL (ed.). Slavnosti a zábavy na dvorech a v rezidenčních městech raného novověku. České Budějovice, 1996.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr