Předmět: PVK Kapitoly z dějin Evropy 16. a 17. století

» Seznam fakult » FF » KHI
Název předmětu PVK Kapitoly z dějin Evropy 16. a 17. století
Kód předmětu KHI/KV121
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Sláma Lukáš, Mgr.
Obsah předmětu
1) Současné výzvy a limity studia raného novověku 2) Militární revoluce jako historiografické téma a. představení základních myšlenek (Roberts, Parker, Black, Parott...) b. "militární (r)evoluce" jako součást vývoje raně novověké společnost 3) Dominium maris Baltici: zápas o Baltské a Severní moře a. Švédský vzestup mezi mocnosti, zlatý věk a pád b. Carské Rusko objevující Sibiř c. Postavení Polsko-litevské unie v dlouhém 17. století 4) Rakouští Habsburkové a jejich dědičné země a. Od Bílé hory po bitvu u Vídně b. Rozklad španělského impéria c. Uherská fronta po Evžena Savojského

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty s vybranou problematikou proměny raně novověké Evropy v kontextu událostí předcházejících a doprovázejících konflikt zvaný třicetiletá válka. Ta byla komplexním konfliktem a její průběh nalézáme takřka ve všech zemích Evropy a dokonce i v některých zámořských oblastech. Brán zřetel bude zejména na události a procesy ovlivňující oblast středo-východní Evropy a oblast Skandinávie. Během období přibližně 100 let se tato oblast razantně proměnila v kulturních, společenských a technologických aspektech. Vzhledem k zaměření předmětu pro studenty kombinovaného studia jsou vybrány 3 velké tematické celky, které jsou vzájemně úzce propojeny.
Student bude po absolvování předmětu schopen orientace v mezinárodních vztazích raně novověké Evropy. Zejména bude seznámen s průběhem vojenských, ale zejména i společenských, technologických a kulturních proměn raně novověkých států.
Předpoklady
Nejsou.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Rozhovor

Pro studenty kombinovaného studia platí 100% docházka. Dále proběhne analýza úryvků původních pramenů. Student po absolvování kurzu sepíše max. 5 stránkovou práci na předem konzultované téma.
Doporučená literatura
  • Budil, I. T. Dějiny Skandinávie. Praha, 2017.
  • Medick, H. Experiencing the Thirty Years War: a brief history with documents. Boston-New York, 2013.
  • Munck, T. Evropa sedmnáctého století. Praha, 2002.
  • Parker, G. The army of Flanders and the Spanish Road, 1567-1659: the logistics of Spanish victory and defeat in the Low Countries? Wars. Cambridge, 2004.
  • Parker, Goeffrey. The Thirty Years´ War. London - New York, 1997.
  • Polišenský, J. Třicetiletá válka a evropské krize 17. století. Praha, 1970.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr