Předmět: Historiografie II

» Seznam fakult » FF » KHI
Název předmětu Historiografie II
Kód předmětu KHI/KMZ20
Organizační forma výuky Společná konzultace
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Fukala Radek, prof. PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Výuka předmětu v kombinované formě zahrnuje tato témata po jednotlivých výukových blocích: 1. České středověké dějepisectví 2. Historiografie raného novověku (humanistická, reformační, barokní) 3. Obrozenecké dějepisectví a romantismus 4. Profesionalizace historiografie v českých zemích 5. České a československé dějepisectví; nové a inspirující směry v české historiografii

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Výklad o vývoji českého dějepisectví sleduje proměny a jednotlivé fáze ve vývoji české historické vědy od středověku po současné směry. Účelem je seznámit posluchače s hlavními proudy v rámci české a československé historiografie, s jednotlivými osobnostmi a nejvýznamnějšími publikacemi. Je zde kladen zásadní důraz na proměny českého historického myšlení, na koncepčních přístupech, metodách a teoretickém uvažování některých historiků. Jedná se o postižení celého vývoje od nejstaršího středověkého dějepisectví až do období konstituování moderní české historické vědy.
Student by měl historii pochopit jako vědní obor a měl by se dostatečně orientovat v moderních historických dílech. Samozřejmá je práce s odbornými periodiky a s edicemi pramenů. Získané dovednosti budou solidní průpravou pro další absoloventův výzkum v archivech a dalších odborných institucích. Důraz je také kladen na znalost odborné literatury v rámci závěrečných prací, zvláště diplomové práce.
Předpoklady
nespecifikováno
KHI/KHIS1
----- nebo -----
KHI/KMZ10

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Aktivní účast a četba zadané literatury, včetně ukázek odborných textů. Zpracované referáty by měly prokázat čtenářskou dovednost, schopnost studenta samostatně formulovat otázky a problémy, v neposlední řadě umění vyvodit vlastní závěry. K jednotlivým okruhům je zapotřebí přečíst přiměřený počet prací českých, německých a slovenských historiků, včetně edic středověkých kronik. Zápočet a zkouška je realizována písemnou a ústní formou podle požadavků stanovených zkoušejícím.
Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr