Předmět: Úvod do dějin památkové péče

» Seznam fakult » FF » KHI
Název předmětu Úvod do dějin památkové péče
Kód předmětu KHI/KBS62
Organizační forma výuky Společná konzultace
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Honys Vít, PhDr.
Obsah předmětu
1. Vývoj ochrany památek do sklonku 19. století 2. Alois Riegl, Max Dvořák a proměna vnímání hodnot památek v 1. pol. 20. století 3. Památkový fond severních Čech v období totalitního režimu i v nepřízni současnosti 4. Současná památková legislativa a praxe

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Vývoj péče o památky od prvních projevů respektu k historickému a uměleckému dílu minulosti až po současnou situaci. Po úvodní prezentaci výběrových příkladů citlivého přístupu či vztahu k artefaktům minulosti ještě před vznikem prvních legislativních nástrojů na ochranu památek je pozornost věnována zejména vývoji principů ochrany památek 19. a 20. století včetně vzniku a působnosti vídeňské C.K. komise pro ochovávání a vyhledávání stavebních památek. Prezentovány jsou koncepty přístupu k památkám v teoretických dílech i praktických realizacích předních osobností oboru (E. E. Viollet le Duc, J. Ruskin, A. Riegl, G. G. Dehio, M. Dvořák, Z. Wirth, V. Wagner) se zaměřením na středoevropské prostředí. Zmíněna jsou i neblahá regionální specifika severočeského regionu po 2. světové válce a jejich důsledky včetně film. dokumentů k tomuto tématu. Závěrem je podána charakteristika současné památkové legislativy v ČR a fungování odborných organizací a výkonných orgánů státní památkové péče. Nechybí porovnání se systémy památkové péče ve vybraných evropských zemích vč. informace o příspěvkové stimulacii vlastníků památek a některých aktuálních problémech oboru.
Absolvent na základě získaných znalostí disponuje argumenty ve prospěch smyslu a existence oboru památkové péče s včetně srovnávacích praktických příkladů. Získává představu o ideových konceptech nejvýznamnějších teoretiků a osobností památkové péče (A. Riegl, G. G. Dehio, M. Dvořák, Z. Wirth, V. Wagner) na základě seznámení se s jejich stěžejními díly (respektive jejich překlady či výtahy z nich) a je obeznámen se základními prameny a literaturou k vývoji státní památkové péče na území našeho státu ve 20. stol. Dále je obeznámen se základními principy platného zákona o státní památkové péče (včetně provonání s obdobnými principy ve vybraných západoevropských zemích). Získává tak základní povědomí o vývoji hodnot památky v historické retrospektivě a tím i vytváření opor posstupného společenského ukotvení a rozvoje autonomie oboru památkové péče jakožto aplikované disciplíny vázané na široký okruh dalších společenskovědních oborů. Rovněž tak o některých aktuálních tématech oboru jakožto dosud minimálně využívaném historickém fenoménu zejména období 20. století (aktuálním v regionálním měřítku pro tzv. těžební oblast Podrkušnohoří).
Předpoklady
Znát historické souvislosti zejména ve vztahu ke středoevropskému vývoji. Vhodná je též základní pasivní znalost německého jazyka.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Vedle účasti na výuce předpoklad aktivního přístupu v rámci diskusí k některým, zejména aktuálním tématům. Nezbytné je studium základní a vybrané doporučené literatury. Dalším požadavkem je znalost základních oborových pojmů, povědomí o nejvýznamnějších osobnostech oboru a schopnost využití znalostí z aktuální památkové legislativy v závěrečném zápočtovém písemném úkolu na téma památkové ochrany.
Doporučená literatura
  • Dvořák Max. Katechismus památkové péče. Praha, 2004. ISBN 80-86234-55-X.
  • Horáček Martin. Úvod do památkové péče. Olomouc, 2015.
  • Kroupa Petr. Čas a autenticita památky, in: Zprávy památkové péče 64, 2004/5, s. 431-442. 2004.
  • Riegl Alois. Moderní památková péče. Praha, 2003. ISBN 80-86234-34-7.
  • Wagner Václav. Umělecké dílo minulosti a jeho ochrana. Praha, 2005.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr