Předmět: Místa paměti/paměťová kultura

» Seznam fakult » FF » KHI
Název předmětu Místa paměti/paměťová kultura
Kód předmětu KHI/KBS55
Organizační forma výuky Společná konzultace
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Märc Josef, Mgr.
Obsah předmětu
Tematické bloky: 1. Učebnicové konstrukce dějin. Vzpomínka na školní dějepis. 2. Kolektivní paměť. Na pomezí historie a sociologie. AGIL vzorec. 3. Historie versus paměť. Historici versus "pamětníci". Identity I. 4. Erinnerungsorte. 5. Kolektivní vzpomínání. 6. Kolektivní připomínání. 7. Kolektivní zapomínání. 8. Pamětní místo. 9. Příklad Terezín I. 10. Příklad Terezín II. 11. Historická kultura. Identity II. 12. Příklad Krušné hory I. 13. Příklad Krušné hory II. 14. Úvod do problematiky kolokvia.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
V rámci předmětu se studenti aktivně seznámí se základním textem (Pierre NORA, Mezi pamětí a historií) pro koncept míst paměti a na jeho základě si sestaví vlastní projekt pro konkrétní aplikaci vybraného místa paměti do reprezentativní podoby (mediálního výstupu). Výuka předmětu se bude realizovat v následujících oblastech: a) rozvíjení základních teoretických konceptů míst paměti a jejich rozpracování: kolektivní paměť, historická kultura, historické vědomí a povědomí, paměťová kultura...; b) scaffolding pro nácvik požadovaných dovedností: kritická četba, komunikační a diskusní dovednosti, zásady pro psaní odborného textu...; c) zacházení s pamětí na příkladech Velké války, především v rámci českých dějin; d) seznámení s "pamětí míst" vybraných lokalit Ústeckého kraje: 1. Terezín, 2. Pod patronátem UNESCO (Krušnohoří, příběhy zapsání, ambice: Žatec, Terezín).
Studenti získají znalosti z problematiky vzpomínkové kultury e jejích současných trendů. Jsou schopni samostatně aplikovat obecné postupy na vlastní zájmový materiál. Disponují dovednostmi, které jsou schopni využít při tvorbě vlastních projektů vytváření míst paměti.
Předpoklady
nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Student zpracuje samostatný odborný text z vybraného konceptu paměťových studií, či recenzi vybraného odborného textu (kniha) v rozsahu 5?10 normostran. Po splnění této povinnosti absolvují studenti kolokvium s cílem ověřit jejich schopnosti verbalizovat získané znalosti a diskutovat o nich
Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr