Předmět: Odborná stavebněhistorická praxe I

» Seznam fakult » FF » KHI
Název předmětu Odborná stavebněhistorická praxe I
Kód předmětu KHI/KBD26
Organizační forma výuky Praxe
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Podroužek Kamil, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Plošný inventarizační terénní průzkum. 2. Inventarizace architektonických prvků historických staveb. 3. Geodetické měření terénních situací v kulturní krajině, lokalizace nálezů artefaktů. 4. Stavební měření a tvorba stavební plánové dokumentace historických staveb. 5. Fotodokumentace historických staveb I. 6. Fotogrammetrie a tvorba fotoplánů. 7. Laserové skenování artefaktů a tvorba 3D modelů jejich povrchů. 8. Operativní průzkum a dokumentace nálezů a nálezových situací I. 9. Ortogonální měření a kresebná dokumentace nálezových situací II. 10. Identifikace, lokalizace a evidence historických staveb, práce s mapami a leteckým snímkováním. 11. Základy práce s on-line databázemi historických staveb. Prezentace a archivace výsledků. Student kombinované formy studia se účastní zkrácené praxe v délce 5 dní, během níž získá data a podklady, z nichž vypracuje následně v distanční části kurzu zprávu OPD dle zadání. Zpracování seminární práce konzultuje s příslušnými garanty praxe a garantem kurzu.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Pozorování, Demonstrace, Nácvik pohybových a pracovních dovedností
Výstupy z učení
Cílem předmětu je pomocí desetidenní odborné praxe rozšířit teoretické znalostí absolventa o praktickou část, která se odrazí v jeho další odborné specializaci. Jedná se o praxi souvislou a kolektivní, probíhající pod vedení týmu školitelů a tutorů v terénu mimo prostředí fakulty. Volba konkrétních objektů praxe a výběr prakticky realizovaných tematických výukových okruhů jsou navázány na aktuálně řešené vědecké projekty katedry historie.
Absolvent získá teoretické i praktické znalosti o technikách dokumentace hmotných historických pramenů a jejichu užití. Absolvent ovládá širokou škálu dokumentačních metod dokumentace hmotných historických pramenů. Dovede je v praxi využívat a jejich výsledky formovat do podoby podkladů nálezových zpráv dle standardů certifikovaných metodik Národního památkového ústavu.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Rozbor produktů pracovní činnosti studenta (technické práce), Systematické pozorování studenta

Samostatné vypracování podkladů nálezové zprávy operativního průzkumu a dokumentace, inventarizační karty kulturní památky, inventarizační karty nálezu, detailu či prvku konstrukce, výkres plánové dokumentace stávajícího stavu stavby, fotoplán prvku či nálezové situace, a to dle metodiky národního památkového ústavu a aktuálně stanovených požadavků.
Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr