Předmět: Spisová služba I

» Seznam fakult » FF » KHI
Název předmětu Spisová služba I
Kód předmětu KHI/K203
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Sulitková Ludmila, doc. PhDr. CSc.
  • Čtvrtník Mikuláš, doc. PhDr. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
- Pojem, kancelář, úřad, kancelářské instrukce a řády v historickém vývoji - Charakteristika spisového neboli aktového materiálu v historickém kontextu - Nástup byrokratizace, tedy modernějších forem úřadování od 16. století v širším evropském rámci - Charakteristika hlavních úřadů českého státu (i v oblasti samosprávy) v historickém vývoji a jejich transformace v úřady nového typu v období osvícenství a hlavně po polovině 19. století - Zavedení jednacího čísla jako základního prvku organizace spisové služby v období tereziánských a josefínských reforem, nové manipulační řády i pomůcky pro správu registratur - Zavedení jednotného podacího protokolu (pro přijaté i expedované písemnosti) v polovině 19. století. - Nové spisové systémy (dolnorakouský neboli Kielmanseggův či Rapprichův a jejich uplatnění i v našich úřadech zemské a okresní správy začátkem 20. století - Služební pragmatiky v habsburské monarchii a v nové republice - Organizace spisové služby v 1. ČSR (s využitím starších tradic) - Uplatnění desetinného třídícího systému - Spisová služba po 2. světové válce a zásadní změny po správní reformě v 50. letech 20. století - Návrat k původním systémům od konce 50. let 20. století a vývoj až do přelomu 20. století - Tzv. hybridní spisová služba současnosti

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
Výstupy z učení
Cílem je obeznámit studenty za využití všech dostupných zdrojů s historickým vývojem systémů regulujících kompetenci zodpovědných úředníků v rámci úřadů při projednávání určitých záležitostí, jakož i systémů směřovaných k vlastnímu vyřizování písemné agendy úřadů a následnému ukládání vyřízených spisů v registraturách. Některé z principů vedení spisové služby, vyvinuté koncem 19. století především v anglosaském prostředí, neztrácejí platnost ani v současnosti. Studenti tedy budou moci lépe pochopit, že ani v případě elektronického vedení spisové služby, které bude probíráno návazně, respektive využívání elektronického dokumentu náhradou za klasický dokument v každodenní úřední praxi současnosti, se základní principy práce s dokumenty nemění.
Student si osvojí základní představu o metodologických a metodických problémech procesu spisové služby, které jsou nejen základem úřadování všech veřejnoprávních institucí a korporací v ČR, ale současně vytváří přirozený základ (po výběru v rámci skartačního řízení) pro následné utváření archivních fondů jako součásti národního kulturního dědictví. Studenti tedy nabudou základní znalosti o vývoji v oblasti metodiky spisové služby a jejich možném uplatnění i v současnosti, kdy jde o tzv. přechodné období a tedy uplatnění hybridních systémů správy dokumentů.
Předpoklady
Źádné

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

V distanční části bude kladen důraz na samostudium doporučené literatury a dalších materiálů. Bude probíhat aktuální komunikace s pedagogem prostřednictvím komunikačního fóra a zadávány konkrétní úkoly. Zápočet se bude realizovat formou seminární práce.
Doporučená literatura
  • Bohumír Brom. Spisová a archivní služba ve veřebném a soukromém sektoru. Praha, 2013.
  • Jan Schwaller - Jana Schwallerová - Karel Matuška - Radomír Ševčík. Archivnictví a spisová služba ve veřejném sektoru v příkladech, otázkách a odpovědích. Praha, 2015.
  • Miroslav Kunt - Tomáš Lechner. Spisová služba. Praha, 2015.
  • Pavel Mates - Vladimír Smejkal. E-government v České republice a jeho právní a technologické aspekty. Praha, 2013.
  • Tomáš Lechner. Elektronické dokumenty v právní praxi.. Praha, 2013.
  • Václav Rameš. Slovník pro historiky a návštěvníky archivů. Praha, 2005.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Archivnictví a spisová služba (A13) Kategorie: Obory z oblasti historie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní