Předmět: Dějiny státu a práva

» Seznam fakult » FF » KHI
Název předmětu Dějiny státu a práva
Kód předmětu KHI/DSP
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Körner Stanislav, JUDr. Mgr.
Obsah předmětu
Přednášky: 1) Úvod do problematiky dějin státu a práva - základní právní pojmy, instituty, právní principy. 2) Římské právo, základní principy, pojmy a instituty. 3) První raně feudální státní útvary na našem území - říše Velkomoravská a stát přemyslovských knížat, typické rysy jejich struktury a správy, právní řád, nejdůležitější právní památky. 4) Stát a právo v Království českém, organizace soudnictví v období rozvinutého feudalismu, do r. 1419. 5) Stát a právo během husitských válek a v období stavovské monarchie (1420 - 1620). 6) Obnovené zřízení zemské, nástup a upevnění absolutismu (do nástupu Marie Terezie roku 1740). 7) Stát a právo v období osvícenského absolutismu a v 1. polovině 19. století (do roku 1848). 8) Proměny státu a práva v období neoabsolutismu do Velké války. 9) Československý stát a recepce práva rakouského. 10) Stát a právo v letech protektorátu. Slovenský štát. Státní zřízení ČSR v emigraci. 11) Vznik, formování a proměny městského práva v českých zemích. 12) Od hrdelního soudnictví k modernímu trestnímu právu.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Dějiny státu (státního zřízení, ústředních a místních orgánů státní moci, správy a soudnictví) a práva (pramenů, nejdůležitějších institucí práva veřejného i soukromého) na území českých zemí a ČSR od vzniku prvních státních útvarů do roku 1945. Součástí výuky je vysvětlení základních právních pojmů a principů počínaje nástinem práva římského přes formování soukromého i veřejného práva na našem území, doplněné historickoprávním rozborem vybraných pramenů práva a jejich kritikou v širších historických souvislostech.
Student je schopen orientovat se ve vývoji veřejného i soukromého práva na našem území, dokáže definovat strukturu orgánů státní či územní správy a jednotlivých soudů v dílčích historických obdobích, v návaznosti na užívanou periodizaci českých dějin. Dokáže rozlišit jednotlivé správní a soudní instance, jakož i rozdíl mezi hmotněprávními instituty a instituty práva procesního. Jako historik poučený právem umí charakterizovat a vysvětlit základní právní pojmy a instituty, identifikovat je v odborném textu a aplikovat v historické praxi, včetně jejich identifikace v archivních pramenech a následné datace a interpretace.
Předpoklady
Nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Ústní zkouška, Analýza výkonů studenta

Podmínkou pro udělení zápočtu je zpracování seminární práce na zadané téma v rozsahu 6-10 stran (během semestru) a napsání eseje k zadanému odbornému textu v rozsahu 2 stran (v rámci poslední přednášky). Esej lze nahradit zpracováním odpovědí na tři otázky dle zadání. V rámci ústní zkoušky uchazeč odpovídá celkem na 3 vylosované otázky. První otázka se vztahuje k období do roku 1627, druhá otázka k období do roku 1945, přičemž variantou některé z otázek je vybraný právní text, který bude nutno identifikovat, časově zařadit a provést jeho historickoprávní rozbor. Třetí otázka obsahuje právní princip, její zodpovězení bude spočívat v objasnění daného principu a uvedení konkrétního příkladu z praxe.
Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Historie (jednooborové) (A14) Kategorie: Obory z oblasti historie 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní