Vyučující
|
|
Obsah předmětu
|
1. Didaktizovaný pramen - koncepce, možnosti, praxe 2. Využití psaných textů v hodinách dějepisu 3. Využití ikonického materiálu v hodinách dějepisu 4. Využití filmu ve výuce dějepisu 5. Možnosti výuky mimo školu, spolupráce s dalšími institucemi 6. Místně vymezené přístupy ke školnímu dějepisu (lokální, národní, regionální dějiny) 7. Specifika a možnosti výuky pravěku a starověku 8. Specifika a možnosti výuky středověku 9. Specifika a možnosti výuky novověku do konce 18. století 10. Specifika a možnosti výuky moderních dějin 11. Specifika a možnosti výuky 20. století 12. Hodnocení, prověřování, testování při výuce dějepisu 13. Výuka dějepisu na internetu (specializované stránky, cizojazyčné servery, DUMy apod. 14. Plánování a příprava na hodinu dějepisu Učitel dějepisu a praxe - hospitace ve školním zařízení Výuka dějepisu a kontroverzní témata Učební styly a jejich konkrétní realizace
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Projekce (statická, dynamická), Grafické a výtvarné činnosti, Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
|
Výstupy z učení
|
Na základě současného rozvoje didaktiky dějepisu, respektive školního dějepisu předmět prohlubuje teoretické znalosti studentů a zároveň jim umožňuje získat praktické dovednosti v rozmanitých činnostech nutných pro výuku dějepisu. Student získává přehled o základních koncepcích, technikách, metodách didaktiky dějepisu nejen z českého prostředí.Výuka umožňuje seznámit se s praktickými výstupy využívanými v českých školách. Výuka probíhá i v rámci hospitací na jednotlivých školských zařízeních.
Student dovede vytvořit různé typy materiálů pro praktické užití v hodině (pracovní list, diskusní pavučina, portfolio) Student zná a ovládá různé role učitele při diskusi (moderátor, účastník, zapisovatel, expert). Student umí vytvořit program, který umožňuje koordinovat výuku dějepisu s dalšími vzdělávacími obory. Student popíše zásady tvorby vzdělávacích projektů. Student si ověřuje osobní vzdělávací styl.
|
Předpoklady
|
Předmět navazuje na Úvod do didaktiky dějepisu, Didaktika dějepisu I., případně Mezioborové vztahy I. (KHI 481). Student využívá dovedností získaných v předmětu Obecná didaktika, případně v PVK souvisejících s tímto předmětem. Obdobně i z dalších oborů pedagogiky a psychologie. Předpokládá se znalost historického vývoje v rozsahu bakalářského stupně studia.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Písemná zkouška, Esej, Analýza výkonů studenta, Rozhovor, Rozbor portfolia studenta
Student připravuje dílčí vystoupení k jednotlivým tématům - v písemné i ústní podobě. Student se účastní diskuse jako moderátor i jako účastník. Student koordinuje svou činnost s ostatními spolužáky. Student vytváří portfolio osobních základních výstupů ke stanovenému tématu. Toto portfolio obhájí v kolokviu. Student složí ústní zkoušku, která navazuje na obhajobu portfolia. Zkouška reflektuje jak teoretické, tak praktické poznatky celého kurzu.
|
Doporučená literatura
|
-
Beneš Zdeněk, Gracová, Blažena. Průcha, J. Sondy a analýzy. Učebnice dějepisu ? teorie a multikulturní aspekty edukačního média.. Praha, 2008.
-
Činátl Kamil, Pinkas Jaroslav. Dějiny ve filmu. Film ve výuce dějepisu.. Praha, 2014. ISBN 978-80-87912-11-9.
-
Havlůjová Hana Najbert Jaroslav. Paměť a projektové vyučování v dějepise. Praha, 2014. ISBN 978-80-87912.
-
Hudecová Dagmar. Analýza dějepisných vzdělávacích programů ve vybraných státech Evropy a její výsledky. Praha, 2006.
-
Labischová, Denisa - Gracová, Blažena. Příručka ke studiu didaktiky dějepisu. Ostrava, 2008. ISBN 978-80-7368-584-3.
-
Lencová Hana, Märc Josef. Brána školního dějepisu otevřená. Ústí nad Labem, 2012. ISBN 978-80-7414-451-6.
-
Märc Josef. Dějepisné výzvy mezioborovým vztahům. Ústí nad Labem, 2010. ISBN 978-80-7414-257-.
-
Märc Josef. Mystifikace dějinami, mystifikace ve výuce dějin. Ústí nad Labem, 2010. ISBN 978-80-7414-266-6.
-
Märc Josef. Stereotypy a mýty v dějepisném vyučování. Ústí nad Labem, 2008. ISBN 978-80-7414-032-7.
-
Märc Josef. Žena jako subjekt a objekt dějepisného vyučování. Ústí nad Labem, 2010. ISBN 978-80-7414-367-0.
-
Stradling Robert. Jak učit evropské dějiny 20. století. Praha, 2003.
-
Stradling Robert. Multiperspektivita ve vyučování dějepisu: příručka pro učitele. Praha, 2004.
|