Předmět: Magisterský seminář didaktický

» Seznam fakult » FF » KGER
Název předmětu Magisterský seminář didaktický
Kód předmětu KGER/MSD
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Fuková Petra, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Aktuální otázky didaktiky němčiny jako cizího jazyka. Evropské dokumenty a konkretizace cílů VCJ při výuce na SŠ a ZŠ v praxi 2. Pojetí role jazykových prostředků ve výuce po zkušenostech z praxe 3. Možnosti využívání produktivních a receptivních řečových dovedností - motivace žáků - pohled z praxe 4. Role kognitivní složky výuky a její aplikace v severočeském regionu při výuce němčiny jako cizího jazyka 5. Role emocionální komponenty z pohledu dosavadních zkušeností 6. Mnohojazyčnost jako trend současné Evropy 7. - 9. Příprava začínajícího učitele němčiny na výuku na SŠ nebo ZŠ, a to: - Obsahová úskalí a jejich překonávání - Časová úskalí a jejich překonávání - Úskalí výběru vhodných učebních souborů na současném trhu - Zpracování konceptu vyučovací hodiny

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Pozorování, Demonstrace, Projekce (statická, dynamická)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je usouvztažnit dosud získané teoretické poznatky z didaktiky němčiny jako cizího jazyka a zkušenosti nabyté z hospitací a vlastní výuky během pedagogické praxe studujících. Studující se dále seznámí s některými novými alternativními metodami a technikami používanými při cizojazyčném vyučování. Při zpracování konceptu konkrétní vyučovací hodiny němčiny budou diskutovány možnosti volby vhodných metod, strategií a technik.
Studující - dovede aplikovat získané teoretické poznatky a své zkušenosti z dosud absolvované pedagogické praxe tvůrčím způsobem na tak koncipovanou přípravu na vyučovací hodinu, která by mu zajistila co nejvyšší efektivitu a úspěšné zvládnutí v budoucí školské praxi, - se orientuje nejen v evropských dokumentech a českých kutikulárních dokumentech, ale i v nejnovějších alternativách. Sleduje aktuální diskuse o výuce cizích jazyků v odborných časopisech a na internetu s cílem využít jich ve své budoucí učitelské činnosti.
Předpoklady
Absolování všech povinný kurzů

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Didaktický test, Rozhovor, Systematické pozorování studenta, Rozbor portfolia studenta

Zápočet: aktivní účast v seminářích (min. 70%), plnění zadaných úkolů, výstupy ve formě microteachingu, vypracování prezentací a referátů k zadaným tématům, vypracování konceptu vyučovací hodiny, příp. splnění zápočtového testu.
Doporučená literatura
  • Rámcový vzdělávací program pro gymnázia. Praha, 2016.
  • Rámcový vzdělávací program pro střední odborné vzdělávání. Praha, 2016.
  • Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání. Praha, 2017.
  • Bausch, K.-R. (Hrsg.). Handbuch Fremdsprachenunterricht. 4. Tübingen, 2003.
  • Burwitz-Melzer, E.; Mehlhorn, G.; Riemer, C.; Bausch, K.-R.; Krumm, H.-J. Handbuch Fremdsprachenunterricht. 6., völlig überarbeitete und erweiterte Auflage. Tübingen, 2016.
  • Janíková, V. Didaktik des Unterrichts Deutsch als Fremdsprache. Eine Einführung.. Brno, 2015.
  • Janíková, V. Výuka cizích jazyků. Praha, 2011.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr