Předmět: Úvod do studia germanistiky

» Seznam fakult » FF » KGER
Název předmětu Úvod do studia germanistiky
Kód předmětu KGER/KUSG
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Jičínská Veronika, Mgr. Ph.D.
  • Dvornycká Gabriela, Mgr.
Obsah předmětu
1. Uvedení do studia germanistiky: univerzitní provoz a (samo)správa, studijní systém (STAG, studijní portál Moodle, systém zkoušek a závěrečných prací), povinnosti a práva studentů. 2. Uvedení do studia germanistiky: co je germanistika, jaké má základní oblasti, vývoj němčiny a její variety. 3. Seznámení s provozem Vědecké knihovny UJEP, Rakouské knihovny a metodicko-didaktické knihovny CEPRONIV - prezentace základních druhů publikací (vědecké, popularizační, krásná literatura). 4. Seznámení s provozem mediatéky KGER, cvičné rešerše. 5. Základní germanistické a knihovnické databáze, časopisy, internetové slovníky a lexika. 6. Základní druhy textů: handout, referát, recenze, esej, zpráva, reportáž, PPT prezentace. 7. Vědecký styl práce (základní pojmosloví, objektivita vs. subjektivita), problematika autorských práv a plagiátorství. 8. Úvod do propedeutiky I: citát, bibliografické údaje, poznámka pod čarou apod. 9. Úvod do propedeutiky II: forma seminární práce. Cvičné rešerše v mediatéce. 10. Germanistická studia v německo-jazyčném prostoru, v ČR a v Ústí nad Labem - možnosti a potenciál lokace. Význam česko-německé interkulturní kompetence. 11. Historická paměť místa a regionu, prohlídka Ústí nad Labem s důrazem na česko-německé vztahy, návštěva expozice "Naši Němci". 12. Reflexe navštívené expozice. 13. Analýza a zhodnocení studentských prací/výstupů pro udělení zápočtu, shrnutí.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Demonstrace
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studující: se základními parametry univerzitního provozu a studia, se specifiky studia germanistiky, se základní terminologií a se základy vědecké práce. Součástí předmětu jsou i odborné exkurze, které studující uvedou do česko-německé interkulturní problematiky v různých (zejména historických a kulturních) kontextech.
Student - seznámí se se specifiky studia germanistiky, - seznámí se se základními principy vědecké práce, - zvýší své česko-německé interkulturní kompetence.
Předpoklady
žádné

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Udělení zápočtu za - aktivní účast na semináři - průběžné vypracování zadaných úloh - vypracování ppt prezentace a handoutu na zadané téma
Doporučená literatura
  • Arnold, L./Detering, H. Grundzüge der Literaturwissenschaft. München, 1996.
  • Bussman, H. Lexikon der Sprachwissenschaft. Stuttgart, 2002.
  • Franke, F./Klein, A./Schüller-Zwierlein, A. Schlüsselkompetenzen: Literatur recherchieren in Bibliotheken und Internet. Stuttgart, 2010.
  • Graefen, G./Moll, M. Wissenschaftssprache Deutsch: lesen ? verstehen ? schreiben. 2011.
  • Rinas, K./Gunsenheimer, B./Opletalová, V. Übungsbuch zur deutschen Wissenschaftssprache. Olomouc, 2011.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr