Předmět: Literatura německé jazykové oblasti I

» Seznam fakult » FF » KGER
Název předmětu Literatura německé jazykové oblasti I
Kód předmětu KGER/KNL1
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Jičínská Veronika, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Kant: Beantwortung der Frage: Was ist Aufklärung? 2. Lessing: Emilia Galotti 3. Lessing a jeho teorie dramatu. Koncept měšťanské truchlohry 4. Goethe: Die Leiden des jungen Werthers. Vývoj románu. Literární fikce 5. Schiller: Die Räuber. Vývoj dramatu 6. Goethova raná lyrika. Rétorické figury 7. Teorie dělení žánrů. Jednotlivé literární formy (balada, sonet, elegie) 8. Goethe: Faust I. Výmarská klasika. Látka, motiv, archetyp 9. Mezi klasikou a romantikou: Hölderlin. Symboly 10. Lidová poezie, pohádky. Alegorické čtení 11. Romantika: E. T. A. Hoffmann. Romantická ironie 12. Biedermeier a doba předbřeznová: Mörike, Heine 13. Závěrečná diskuse k tématům závěrečných prací

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Tématem kurzu je analýza textů z období osvícenství až po dobu předbřeznovou (1720-1848) jednak v jejich kulturně historickém kontextu, jednak z hlediska formálních znaků. Cílem je přitom přiblížit studujícím literární text jako specifickou autorskou výpověď a ukázat cestu k jeho porozumění. Na příkladech klíčových textů z dané epochy budou probrány jednotlivé žánry, kritéria jejich dělení, případně jejich vývoj (drama, román) a rétorické figury. U lyrických textů bude dále kladen důraz na rozpoznání metra, rýmu, funkce lyrického já a vztahu k výpovědi textu.
Studenti získají přehled o kulturně historickém kontextu v období osvícenství až po dobu předbřeznovou (1720-1848). Dále se seznámí s klíčovými literárními texty té doby a naučí se různým interpretačním přístupům.
Předpoklady
Žádné

Hodnoticí metody a kritéria
Esej

Udělení zápočtu za - aktivní účast na semináři - průběžné plnění zadaných úloh - vypracování referátu s ppt prezentací - závěrečná práce
Doporučená literatura
  • Bahr, E. Dějiny německé literatury 2. Praha, 2006.
  • Borries, E. und E. v. Deutsche Literaturgeschichte. Bd. 3: Die Weimarer Klassik, Goethes Spätwerk. 4. Aufl.. 2001.
  • Goethe, J. W. Goethes Werke in 12 Bänden. Berlin, 1966.
  • Lessing, G. E. Emilia Galotti: ein Trauerspiel in fünf Aufzügen. Stuttgart, 1973.
  • Schiller, F. Schillers Werke in fünf Bänden. 2. Bd.: Die Räuber, Die Verschwörung des Fiesco zu Genua, Kabale und Liebe. Berlin, 1969.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr