Vyučující
|
|
Obsah předmětu
|
1. Postavení literatury v raně novověké hierarchii umění. Kulturní, politický, náboženský, národnostní a společenský vývoj českých zemí. Jazykové souvislosti pojmu "bohemikální" - literatura psaná česky, německy, latinsky a jidiš. 2. Hymnografie I - duchovní a kancionálová píseň v reformační tradici (Weisse, Roh, Komenský, Herman) 3. Hymnografie II - katolická tradice (Leisentrit, Schlindel, Braun, Koniáš) 4. Hymnografie III - interkonfesijní a česko-německé vztahy (Spee a Kadlinský, Khuen a Michna, Christelius, Hymnodia catholica) 5. Homiletika I - kázání v reformační tradici (Mathesius, pohřební kázání) 6. Homiletika II - pozice konceptualismu v katolické kazatelské tradici konce 17. století (Todtfeller) 7. Homiletika III - konceptualismus v katolické tradici počátku 18. století (Felsenecker, Hailmann, příležitostná kázání) 8. Nábožná literatura I - rozdílný charakter vzdělavatelné literatury pro lid v protestantském (Habermann) a katolickém prostředí (Martin von Cochem) 9. Nábožná literatura II - fenomén katolické modlitební knihy a její proměna a postavení v náboženském životě (Martin z Kochemu, Mibes, Nebeklíč a misijní modlitební knihy) 10. Poutní a bratrská literatura - literatura vážící se k poutním místům a k činnosti náboženských bratrstev, žánrové spektrum, barokní synkretismus (Balbín) 11. Hagiografie - legendistická literatura (legendy o českých zemských patronech, popsání životů svatých), Veliký život Ježíše Krista od Martina z Kochemu 12. Traktátová literatura - raně novověký konfesionalismus a polemická literatura (Kraus) 13. Cestopisná literatura (Tektander, Müller), historiografie (Hájek, Balbín, Sartorius) a další okrajové žánry 14. František Antonín Špork - literatura Šporkova okruhu v česko-německém a interkonfesijním kontextu
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
|
Výstupy z učení
|
Studující budou konfrontováni s německy psanou literaturou raného novověku (renesance a baroka), která vznikala v českém zemském kontextu (v Čechách, na Moravě, ve Slezsku a do roku 1638 i v Lužici) od 16. do počátku 18. století. Kurz je zaměřen na zkoumání vzájemného prolínání německy a česky psané (i latinské), protestantské a katolické literatury jak v rovině žánrové a motivické, tak v rovině vzájemného ovlivňování, přejímání a překladu. Zvláštní pozornost je v kurzu věnována reformační i katolické hymnografii, homiletice, nábožné literatuře a dalším žánrům, které v té době byly směrodatné. Důraz je kladen na analýzu a interpretaci konkrétních textů v česko-německém interkulturním kontextu. Kurz využívá poznatků z oboru vývoje jazyka a vytváří podmínky pro zadávání diplomových prací ve spolupráci s archívy a muzei v regionu i mimo něj. Vhodným doplněním je povinně volitelný kurs "Biblické motivy a křesťanská tradice v německé literatuře" a kurs "Vývoj německého jazyka v česko-německém literárním kontextu".
Znalost a chápání raně novověkých textů v česko-německém interkulturním kontextu, prohloubení schopnosti analýzy a interpretace literárních textů, procvičení abstraktního myšlení.
|
Předpoklady
|
žádné
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta
Podmínky pro udělení zápočtu: 1. aktivní účast na semináři 2. referát a seminární práce na zvolené téma
|
Doporučená literatura
|
-
Bäumker, W. Ein deutsches geistliches Liederbuch mit Melodien aus dem XV. Jahrhundert nach einer Handschrift des Stiftes Hohenfurt. Leipzig, 1895.
-
Heilfurth, G. Das Bergmannslied. Wesen / Leben / Funktion. Ein Beitrag zur Erhellung von Bestand und Wandlung der sozial-kulturellen Elemente im Aufbau der industriellen Gesellschaft. Kassel/Basel, 1954.
-
Herzog, U. Geistliche Wohlredenheit. Die katholische Barockpredigt. München, 1991.
-
Kučera, J. P. - Rak, J. Bohuslav Balbín a jeho místo v české kultuře. Praha, 1983.
-
Kvapil, J. Čítanka německé barokní literatury z Čech. Anthologie der deutschen Barockliteratur aus böhmischen Ländern. Ústí nad Labem, 2001.
-
Kvapil, J. Ze Zahrádky do Zahrady, aneb Od Hortulu animae k Štěpné zahradě Martina z Kochemu. Ústí nad Labem, 2001.
-
Lubos, A. Geschichte der Literatur Schlesiens, I (Von den Anfängen bis ca. 1800). Würzburg, 1999.
-
Pavlíčková, R. Triumphus in mortem. Pohřební kázání nad biskupy v raném novověku. České Budějovice, 2008.
-
Petrbok, V. Stýkání nebo potýkání? Několik kapitol k dějinám česko-německo-rakouských literárních vztahů v českých zemích mezi Bílou horou a napoleonskými válkami. Praha, 2012.
-
Polišenský J. - Binková, S. Česká touha cestovatelská. Cestopisy, deníky a listy ze 17. století. Praha, 1989.
-
Preiss, P. Boje s dvouhlavou saní. František Antonín Špork a barokní kultura v Čechách. Praha, 1981.
-
Trunz, E. Pansophie und Manierismus im Kreise Kaiser Rudolfs II., in: Zeman, Herbert (Hg.): Die österreichische Literatur. Ihr Profil von den Anfängen im Mittelalter bis ins 18. Jahrhundert (1050 ? 1750), Bd. 2. Graz, 1986.
-
Wolkan, R. Geschichte der deutschen Litteratur in Boehmen bis zum Ausgange des XVI. Jahrhunderts. Prag, 1894.
|