Vyučující
|
-
Konrádová Veronika, Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1. Úvod: seznámení s odbornou terminologií, vymezení oblastí filosofického zájmu, základní historický přehled etap filosofického myšlení 2. Předpoklady pro vznik filosofie v antickém Řecku, nejstarší filosofie, presókratici 3. Pluralismus a relativismus: spor mezi sofistikou a Sókratem 4. Založení západní filosofie: Platón a Aristotelés 5. Politické myšlení v řecké filosofii (Platón, Aristotelés) a historiografii (Hérodotos, Thúkydidés) 6. Raný středověk a sv. Augustin: symbióza křesťanského náboženství a platónské filosofie, křesťanská analýza dějin, obec pozemská a obec boží 7. Vrcholná scholastika a sv. Tomáš Akvinský: syntéza křesťanství a aristotelismu, důkazy boží existence, problém universálií 8. Pozdní středověk: via antiqua vs. via moderna, Vilém Ockham: "Ockhamova břitva", nominalistická pozice ve sporu o universalia, důsledky nominalismu pro pojetí vědy 9. Nové založení filosofie v novověku, epistemologie a problém jistoty poznání, René Descartes a metodická skepse, obrat k subjektu, novověké pojetí vědy 10. Politické myšlení novověku: vztah jedince a státu, legitimizace politické moci (Thomas Hobbes, John Locke, Jean-Jacques Rousseau) 11. Immanuel Kant: "kopernikánský obrat", Kantova kritická filosofie 12. G. W. F. Hegel: fenomenologie ducha a objektivní duch v dějinách, Friedrich Nietzsche a trojí podoba historie 13. Edmund Husserl: krize věd, fenomenologická metoda, přirozený svět 14. Filosofie 20. století: dokončení přehledu základních myšlenkových proudů
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
|
Výstupy z učení
|
Cílem předmětu je zprostředkovat studentům základní přehled dějin filozofického myšlení od jeho antických počátků po současnost. Předmět poskytuje (i) přehled a obecnou charakteristiku historických etap filozofického myšlení, včetně výběrového seznámení s jejich nejvýznamnějšími představiteli, (ii) systematický výklad klíčových témat z oblasti ontologie, epistemologie a etiky, která byla formulována filosofickými autory. Volba témat mapuje utváření a proměny myšlenkových schémat relevantních pro současné chápání člověka a světa. Zvýšený důraz je kladen také na filosofickou reflexi dějin a dějinnosti.
Student získá tyto odborné znalosti: - dokáže charakterizovat specifika filosofie jako svébytné disciplíny - umí používat odbornou terminologii - dokáže objasnit základní filosofické pojmy - rozlišuje hlavní směry filosofického tázání a jejich představitele - dokáže charakterizovat vybrané filosofické problémy v jednotlivých oblastech filosofického bádání - dokáže zařadit nejdůležitější problémy jednotlivých filosofických disciplín do historického kontextu.
|
Předpoklady
|
žádné
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Didaktický test
Podmínkou pro získání zápočtu je úspěšně absolvovaný písemný test. Test má podobu otevřených otázek, které ověřují znalosti odpovídající jednotlivým tematickým blokům představeným ve výuce.
|
Doporučená literatura
|
-
Aurelius Augustinus. Vyznání. Praha, 1992. ISBN 8017-480-3.
-
Blecha, I. Filosofie, Olomouc. 1998.
-
Heinzmann, R. Středověká filosofie, Olomouc. 2000.
-
Kenny, A. Tomáš Akvinský, Praha. 1993.
-
Koyré, A. Od uzavřeného světa k otevřenému vesmíru. Praha, 2004.
-
Koyré, A. Rozhovory nad Descartem. Praha, 2006.
-
Merleau-Ponty M. Svět vnímání. Praha, OIKOYMENH, 2008. ISBN 978-60-7298-287-5.
-
Nietzsche, F. Nečasové úvahy. Praha, 1992.
-
Petříček, M. Úvod do (současné) filosofie. Praha, 1991.
-
Platón. Ústava. Praha, 2003.
-
Ricken, F. Antická filosofie. Olomouc, 1999. ISBN 80-7182-092-X.
-
Szlezák, T. A. Za co vděčí Evropa Řekům. O základech naší kultury v řecké antice. Praha, 2014. ISBN 978-80-7298-496-1.
-
Tretera, J. Nástin dějin evropského myšlení, Litomyšl. 1999.
-
Vaněk, J. Filosofie v kultuře západní tradice. Praha, 2013.
-
Vernant, J.-P. Počátky řeckého myšlení. Praha, 1993. ISBN 978-80-7298-393-3.
|