Předmět: Kritické myšlení

» Seznam fakult » FF » KFHS
Název předmětu Kritické myšlení
Kód předmětu KFHS/K500
Organizační forma výuky Společná konzultace
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Moural Josef, doc. RNDr. CSc.
Obsah předmětu
Obsah předmětu: 1. Úvod do kritického myšlení: kritické myšlení jako obrana proti klamu a manipulaci. Plán přednášky. 2. Tvrzení, předpoklad, hypotéza, domněnka; důvody, vyvozování. 3. Budování pojmů: definice, ostenze, indukce. Výrazy nejasného obsahu a jak s nimi zacházet. 4. Polemika a argumentace: otázky, námitky, odporující tvrzení a co s nimi. 5. Zdroje a práce s nimi. Autorita, reputace, odbornost. Konfirmační zkreslení. 6. Přehánění, útočení na nikým nezastávanou pozici; ohánění se pocity či historickou zkušeností; příklady a anekdoty. 7. Fakta a jejich formulace. Statistická a kauzální argumentace. 8. Jistota a plauzibilita; podmíněná tvrzení. Hlediska, zaujatost a neutralita. Hodnoty a principy. 9. Pochybné postupy: ad hominem, tu quoque, falešné dichotomie, klamné zobecňování, analogie, kluzký svah, únik od tématu apod. 10. Rozhodování: jak úplnou informaci potřebujeme? Práce s alternativními návrhy. Testování následků. 11. Dezinformace a manipulace; konspirační teorie. Manipulátoři pracují s lidskými slabostmi: strach, nostalgie, iluzivní naděje, křivdy, zranění. 12. Filozofie a kritické myšlení I: skepse, relativizace a jak s nimi zacházet. 13. Filozofie a kritické myšlení II: kritický racionalismus, antifundamentismus, pluralismus. Postmoderna a posttruth. 14. Úkol vzdělanců.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Předmět podává přehledovou informaci o rychle se rozvíjející oblasti kritického myšlení. Postupuje od neutrální analýzy argumentace a aplikované logiky přes aplikovanou teorii poznání a vědy (zdroje, data, autorita, konfirmační zkreslení, pravděpodobnost a statistika) k základnímu přehledu klamavých a manipulačních strategií a konečně k principům produktivní diskuze a informovaného rozhodování. Jako dovětek podává výhled na filozofické souvislosti probraných témat (skepse, relativismus, postmoderna, pluralismus).
Studenti jsou schopni připravit si přednášku/výuku o rozsahu cca 30 minut na každé z probíraných témat a studovat dál samostatně méně obtížnou primární i sekundární literaturu. Studenti zdokonalí svou schopnost vzdorovat dezinformacím a manipulacím.
Předpoklady
Nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Písemná zkouška, Analýza výkonů studenta

Kolokvium Ústní zkouška z probíraných témat proběhne formou kolokvia ve vypsaných termínech ve zkouškovém období. Podkladem ke kolokviu je Opora. Prezence Maximální povolená míra absence je jedno ze dvou soustředění. Absenci je nutné vyučující ohlásit předem. V případě absence na obou soustředěních nelze udělit hodnocení.
Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr