Předmět: Kontroverzní témata ve výuce společenských věd

» Seznam fakult » FF » KFHS
Název předmětu Kontroverzní témata ve výuce společenských věd
Kód předmětu KFHS/K446
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Havlínová Ivana, Mgr. Ph.D.
  • Arndt Tereza, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Úvod do předmětu - Kdy se téma stává kontroverzním? 2. Střet životních rolí - ukázková hodina OV/ZSV, její rozbor 3. Jaká témata v současné společnosti lze označit jako kontroverzní? 4. Která témata občanské výchovy nebo základů společenských věd je přínosné otevírat jako témata kontroverzní? 5. Uprchlíci a azyl - ukázková hodina OV/ZSV, její rozbor. 6. Jaké metody a formy práce jsou účinné při výuce kontroverzních témat? 7. Kontroverzní témata - diskuze - projektové vyučování. 8. Je zde nějaký problém? - ukázková hodina OV/ZSV, její rozbor. 9. Případové studie, práce s filmem při výuce kontroverzních témat. 10. Ukázková hodina na studenty zvolené kontroverzní téma z OV/ZSV, její rozbor. 11. Proč se kontroverzními tématy zabývat ve výuce občanské výchovy nebo základů společenských věd? 12. -14. Prezentace studentských projektů

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
Výstupy z učení
Předmět je založen na reflexi a práci s pojmem "kontroverzní témata". Studující budou mít možnost v bezpečném prostředí analyzovat otázky, na které neexistuje jednoznačná odpověď. Prostřednictvím modelových situací a aktuálních témat budou pracovat s názorovou diverzitou, formovat a formulovat vlastní postoje, pracovat s textem a případovými studiemi. V rámci kurzu se studující seznámí s možnostmi rozvíjení komunikativních, sociálních a personálních nebo také občanských kompetencí. V rovině pedagogické představuje pro studující příležitost rozvíjet své pedagogické dovednosti při práci s těmito tématy v hodinách občanské výchovy (OV) / základů společenských věd (ZSV). V předmětu se dále budou se studujícími probírat různé formy diskuse, debaty, problémové a projektové vyučování.
- schopnosti identifikovat kontroverzní společenská témata - schopnosti analyzovat aktuální politická a společenská témata - dovednosti pracovat s případovými studiemi - schopnosti podílet se na různých veřejných diskusích a debatách nebo je vést - znalosti o problémovém a projektovém vyučování a práci s kontroverzními tématy ve výuce ZSV.
Předpoklady
Nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Rozbor jazykového projevu studenta, Rozbor portfolia studenta

Minimálně 80% účast. Písemná analýza vybraného kontroverzního tématu, rešerše oborné literatury a dalších informačních zdrojů. Ústní a powerpointová prezentace vybraného kontroverzního téma a jeho pedagogického zpracování.
Doporučená literatura
  • Baumann, Z. Úvahy o postmoderní době. Praha, 1995.
  • Hess, D. Controversy in the Classroom. 2009.
  • Johnson, D. W. - Johnson, R. Creative coontorversy. Intellectual conflict in the classroom. 1995.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr