Předmět: PVK Evropa a národní státy

» Seznam fakult » FF » KFHS
Název předmětu PVK Evropa a národní státy
Kód předmětu KFHS/B327
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Musil Jan, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Definice národa, nacionalismu a její úskalí, etnicita a nacionalismus (Hroch). 2. Primordialismus vs. konstruktivismus, předpoklady a fáze nacionalizace I. (Gellner, Anderson, Hroch). 3. Primordialismus vs. konstruktivismus, předpoklady a fáze nacionalizace II. (Gellner, Anderson, Hroch). 4. Nacionalizace společnosti v českých zemích I (Kořalka). 5. Nacionalizace společnosti v českých zemích II (Kořalka). 6. Nacionalismus produkuje nové bohy: národní pantheony a mýty (Herder, Macura, Dalberg). 7. Extrémní formy nacionalismu (Kučera, Kaiserová). 8. Nacionální šovinismus a snahy o jeho překonání: evropská federace a Panevropské hnutí (Masaryk, Coudenhove-Kalergi). 9. Co je to Evropa: výzva či nutnost? (Horyna, Ortega y Gasset). 10. Evropa jako prostor dějinného způsobu života (Patočka, Sloterdijk). 11. Evropská idea a identita: snahy o překonání dědictví nacionalismu a kulturní pilíře Evropy (Reale). 12. Postnacionální Evropa a občanská společnost (Müller, Ferrara).

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Předmět je věnován problematice vzniku a vývoje národních států v evropském prostoru. Zaměřuje se na postihnutí historického procesu nacionalizace v evropském kontextu s ohledem na kritickou reflexi ke změnám, které tento proces s sebou přinesl. Důraz je kladen i na situaci, ve které se Evropa jako post-nacionální prostor nachází, jakou identitu svým občanům nabízí a s jakým historickým dědictvím čelí novým výzvám.
Student umí používat odbornou terminologii. Student získá představu o příčinách, povaze a důsledcích procesu nacionalizace Evropy. Student si osvojí znalosti o způsobu odvozování legitimity moderního národního státu, o jeho funkcích, struktuře a elitách, a v neposlední řadě i o krizi moderního národního státu a pokusech o její překonání. Student získá znalost o konceptech ideje Evropy a evropské občanské společnosti.
Předpoklady
žádné

Hodnoticí metody a kritéria
Esej, Analýza výkonů studenta, Rozbor jazykového projevu studenta, Rozhovor, Systematické pozorování studenta

Pro úspěšné ukončení předmětu je vyžadováno aktivní zapojení do diskuzí v rámci seminářů a zpracování referátu nebo seminární práce.
Doporučená literatura
  • Gellner, Ernst. Nacionalismus. Brno, 2003.
  • Hroch, Miroslav (ed.). Pohledy na národ a nacionalismus (Čítanka textů). Praha, 2003.
  • Hroch, Miroslav. Národy nejsou dílem náhody. Příčiny a předpoklady utváření moderních evropských národů.. Praha, 2009.
  • Lozoviuk, Petr (ed.). Etnicita a nacionalismus v diskurzu 20. století. Brno, 2012.
  • Thiessová A.M. Vytváření národních identit v Evropě 18. až 20. století. Brno, 2007.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr