Předmět: Systematická etika

» Seznam fakult » FF » KFHS
Název předmětu Systematická etika
Kód předmětu KFHS/B127
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Hoblík Jiří, doc. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Úvod (zdůvodnění a nástin systematické etiky, antropologické a sociologické předpoklady současné etiky). 2. Jednání jako etický problém (jednání u M. Webera a H. Arendtové). 3. Založení etiky (rozum a svoboda, racionalistická a empirická etika, hedonismus a utilitarismus; dílčí etické discipliny). 4. Relativizace etiky (filosofická skepse, K. Marx, F. Nietszche, S. Freud). 5. Konstitutivní prvky etiky (předmět, subjekt, formy, normativní instance, kontext). 6. Současné okruhy etického tázání: etika a řeč, existencialistická etika, etika diskursu, etika komunikace. 7. Individuální a sociální etika (etika smýšlení, pojem svědomí; G. Simmel). 8. Hodnota člověka (M. T. Cicero, I. Kant). 9. Konkretizace 1 (základní otázky lékařské a sexuální etiky). 10. Konkretizace 2 (spravedlnost a etika míru (mír jako etický problém, kritika teorie spravedlivé války - I. Kant, E. Tugendhat, H. Küng). 11: Konkretizace 3 (politická, instituční, hospodářská, podnikatelská, podniková etika - K. Homann, P. Ulrich). 12. Náboženská etika (judaistická, křesťanská, islámská etika). 13. Náboženská etika (hinduistická a buddhistická etika; etika v kontextu náboženského pluralismu). 14. Úvod do ekologické etiky a etiky zvířat (A. Schweizer, A. Leopold, K. Lorenz, P. Singer).

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Systematická etika na jedné straně věcně reflektuje vlastní úlohu etiky a jednak k etice přistupuje jako k reflexi soustavy závažných témat lidského jednání v různých oblastech života, jako je oblast partnerských vztahů a sexuality, spravedlnosti a práva, války a míru, zdraví a nemoci, hospodářství, životního prostředí a náboženství.
student získá tyto odborné znalosti: - naučí se základní etické pojmosloví - získá přehled o hlavních etických konceptech - obeznámí se s tématy etiky a s jejich souvislostí - naučí se vztahovat etickou problematiku k různým filosofickým systémům - naučí se myslet eticky v souvislostech etiky samé, filosofie vůbec i života
Předpoklady
Podmiňující předměty a předpoklady nejsou.

Hodnoticí metody a kritéria
Esej

Písemná a ústní část zkoušky prověřující znalost probírané látky. Předvedení analýzy základního díla. Prokázání schopnosti etického myšlení o základních problémech disciplíny.
Doporučená literatura
  • ANZENBACHER, A. Úvod do etiky. Praha, 2001. ISBN 80-200-0917-5.
  • FLETCHER, J. Situační etika. Praha, 2009. ISBN 978-80-7017-126-4.
  • FUCHS, E. Co dělá naše jednání dobrým?. Jihlava, 2007. ISBN 80-86498-03-4.
  • KOHÁK, E. Člověk, dobro a zlo: O smyslu života v zrcadle dějin (Kapitoly z dějin morální filosofie). Praha, 1993. ISBN 80-901625-3-3.
  • RICKEN, F. Obecná etika. Praha, 1995. ISBN 80-85241-72-2.
  • ROTTER, H. Osoba a etika. Brno, 1997. ISBN 80-85959-18-6.
  • THOMPSON, M. Přehled etiky. Praha, 2004. ISBN 80-7178-806-6.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr