Předmět: PVK Archivnictví v meziválečném Československu

» Seznam fakult » FF » KAPV
Název předmětu PVK Archivnictví v meziválečném Československu
Kód předmětu KAPV/PV513
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Velička Tomáš, doc. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Výklad bude strukturován dle věcných celků prvorepublikového archivnictví: 1) archivní historiografie jako žánr 2) cesty k meziválečnému archivnictví 3) nová republika, nové výzvy 4) archivnictví a politika 5) archivy jako nástroje politické moci 6) profesionalizace oboru 7) archivy "mimo systém" 8) sudetoněmecké archivnictví 9) ego-dokumenty a archiváři 10) jak se (ne)stát archivářem 11) archiváři jako socio-profesní skupina 12) totalitní režimy a archivnictví

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je přiblížení vývoje československého prvorepublikového archivnictví a coby specifické nositele paměti a nástroje vědění. Československé archivnictví této doby je poznáno pouze skrze několik dominantní témat, které poutaly pozornost dosavadních badatelů (archivní rozluka s Rakouskem, tzv. archivní anketa, Státní archivní škola). Stranou zájmu stojí regionálních archivnictví - obecní, městské, velkostatkové - pro něž existuje rozsáhlé množství doposud v podstatě nevyužitého pramenného materiálu v centrálních fondech první československé republiky. V rámci kurzu tak dojde k představení tohoto materiálu, další práci s ním, spojenou s kladením vhodných otázek těmto pramenům. Dále bude věnována pozornost průnikům mezi archivnictvím a politikou - tomu, do jaké míry ideologické postuláty ovlivňovaly vznik a působení některých archivů. Konečně se dostane také na otázku socio-profesní struktury prvorepublikových archivářů v ČSR. Výklad bude kontextualizován na pozadí politického, hospodářské a sociálního vývoje střední Evropy meziválečné doby. Kurz by měl ve svém výkladu opouštět zažitá metodologická schémata české archivní historiografie a pokoušet se aplikovat současnou západoevropskou vědou praktikované přístupy kulturních, sociálních dějin a dějin vědění.
Studenti získají základní přehled o vývoji prvorepublikového archivnictví v Československu. Budou se orientovat v problematice regionálního archivnictví této doby a zároveň budou ovládat v typologické rovině pramennou bázi, kterou lze pro toto studium využít.
Předpoklady
Nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Pro absolvování předmětu je nutné vypracovat krátkou písemnou zprávu o zvoleném archivu či průřezovém tématu.
Doporučená literatura
  • Jana Čermáková et alii (ed.). Městské archivy a archiváři. Brno. 2010.
  • Stefan Lehr. Němečtí a čeští archiváři v první československé republice. Příspěvek ? jejich vzájemným vztahům, Archivní časopis 64, s. 229-259. .
  • Tomáš Velička. Archivnictví v meziválečném Československu. Středoevropské kontexty - politika - profesionalizace. Praha - Ústí nad Labem. 2023.
  • Tomáš Velička. Sudetoněmecké archivnictví v meziválečném Československu (první krok na dlouhé cestě k syntéze), Sborník archivních prací 71/2, 2021, s. 331?397. .
  • Zdeněk Šamberger. Studie k dějinám československého archivnictví. Praha. 2005.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Kulturní historie (A14) Kategorie: Obory z oblasti historie - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Dokumentace památek (A14) Kategorie: Obory z oblasti historie - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Historie (jednooborové) (A14) Kategorie: Obory z oblasti historie - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Zimní