Předmět: PVK Dějiny raně novověké tištené knihy

» Seznam fakult » FF » KAPV
Název předmětu PVK Dějiny raně novověké tištené knihy
Kód předmětu KAPV/PV309
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Fejtová Olga, doc. PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Vynález knihtisku (inspirační zdroje, technologická podstata) 2. Šíření knihtisku v Evropě ve druhé polovině 15. století (evropské prvotisky) 3. Prvotiskové období v Čechách a na Moravě 4. Knihtisk v Čechách a na Moravě v letech 1500 až 1621 5. Knihtisk v českých zemích v letech 1621 až 1800 6. Knihtisk a jeho konfesijní determinanty v Čechách a na Moravě v době přebělohorské (Jednota bratrská) 7. Evropský knihtisk v období raného novověku 8. Cesta knihy ke čtenáři - raně novověký obchod s knihou 9. Knižní cenzura v období raného novověku 10. Raně novověká kniha a její čtenář (měšťanské knihovny) 11. Raně novověká kniha a její čtenář (šlechtické a církevní knihovny) 12. Základní terminologie popisu prvotisků a starých tisků, vývoj jejich formálních znaků 13. Katalogizace prvotisků a starých tisků, práce s odbornými příručkami (tištěné + online zdroje) 14. Exkurze do paměťové instituce s historickými knižními fondy a aktivní nácvik katalogizace práce se starými tisky

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Nácvik pohybových a pracovních dovedností
Výstupy z učení
Student získá přehled o dějinách knižní kultury v oblasti tištěné knihy do roku 1800 v českých zemích v kontextu evropského vývoje. Seznámí se se způsobem zpracování a katalogizace prvotisků a starých tisků. Koncept předmětu se pohybuje v metodickém výměru knihovědy a dějin knižní kultury.
Student by měl získat základní přehled o dějinách české knižní kultury období raného novověku v kontextu evropského vývoje. Současně by měl zvládnout vyhotovení základního katalogového popisu prvotisků a starých tisků i prací s evidenčními pomůckami pro raně novověkou tištěnou knihu.
Předpoklady
1. Nejsou 2. V souvislosti se studiem odborné literatury a přípravou referátů a recenzí je vyžadována znalost NJ a AJ

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Analýza výkonů studenta, Rozhovor

Ověření studijních výsledků proběhne formou písemného testu. Základními podmínkami pro absolvování kurzu bude současně aktivní účast na seminářích spojená s prezentací referátu na vybrané téma evropských dějin knižní kultury období raného novověku na základě zahraniční odborné literatury a vypracování recenze na vybraný titul aktuální odborné literatury (domácí či zahraniční) z oblasti dějin knižní kultury.
Doporučená literatura
  • Kamil Boldan. Počátek českého knihtisku. Praha, 2018.
  • Mirian Bohatcová a kol. Česká kniha v proměnách století. Praha, 1990.
  • Petr Voit. Český knihtisk mezi pozdní gotikou a renesancí II.. Praha, 2017.
  • Petr Voit. Český knihtisk mezi pozdní gotikou a renesancí I.. Praha, 2013.
  • Petr Voit. Encyklopedie knihy ? Knihtisk a příbuzné obory v 15. až 19. století. Praha, 2006.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr