Předmět: Edice archivních pramenů II

» Seznam fakult » FF » KAPV
Název předmětu Edice archivních pramenů II
Kód předmětu KAPV/PMA40
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Zeman Václav, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Výuka předmětu v prezenční formě zahrnuje tato témata po jednotlivých týdnech: 1. Výstavy a archiválie (vystavování v archivu, doporučení, postupy) 2. Výstavy archiválií mimo archiv (zápůjčky, banerové prezentace) 3. Struktura výstavy archivního kulturního dědictví 4. Scénář k výstavě 5. Spolupráce škol (základní a střední) s archivy (didaktika) 6. Ediční činnost (archiv jako jedno z míst vydavatelských aktivit na poli historie) 7. Vlastivědné sborníky jako součást prezentace historie regionu a zapojení archivářů (redakční práce) 8. Veřejná média a archivy (propagace výstav, spolupráce s novináři) 9. Den archivů jako prostředek propagace nejen českého archivnictví 10.-14. Příprava výstavního projektu formou skupinové spolupráce

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Kurs svou koncepcí navazuje na Edici archivních pramenů I. Zaměřuje se tedy na jednu z forem zpřístupňování archiválií, kterou je ediční činnost. Jedním z hlavních cílů je představit jednotlivé fáze přípravy edice. Neméně podstatné bude sledování rozdílů při zpřístupňování archivního bohatství z období středověku, resp. raného novověku a z období 18. až 20. století. Součástí výuky bude i praktický výstup v podobě odevzdané edice dokumentu z 19. či 20. století.
Student ovládá všechny fáze zpřístupňování vybraného pramene - od heuristiky ke zpracování komplementárních pramenů. Dále dokáže vytvářet vědecko-kritický aparát. Stejně tak umí vysvětlit účel úvodní studie. Student ovládá základy tvorby různých druhů rejstříků. Dokáže připravit k edici vybraný pramen 19. a 20. století.
Předpoklady
Prerekvizita: Edice archivních pramenů I.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Výstupem kurzu bude odevzdání edice vybraného dokumentu 19. či 20. století
Doporučená literatura
  • Ivan Šťovíček. Ediční teorie a metodika. Sborník autorových textů vydaných k životnímu jubileu. Praha, 2008.
  • Ivan Šťovíček. Zásady vydávání novověkých historických pramenů z období od počátku 16. století do současnosti. Praha, 2002.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr