Předmět: Edice archivních pramenů I

» Seznam fakult » FF » KAPV
Název předmětu Edice archivních pramenů I
Kód předmětu KAPV/PMA31
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Holub Pavel, PhDr. Bc. Ph.D.
  • Velička Tomáš, doc. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Co je to edice, úvod k tématu, typy edicí 2. Dějiny ediční práce I. 3. Dějiny ediční práce II. 4. Specifika latinských, českých a německých textů 5. Základní ediční pravidla 6. Pravidla a nácvik regestování I. 7. Pravidla a nácvik regestování II. 8. Pravidla a nácvik regestování III. 9. Edice úředních knih I. 10. Edice úředních knih II. 11. Edice úředních knih III. 12. Edice úředních knih IV. 13. Edice pramenů hromadné povahy

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je představení ediční teorie a praxe pramenů, které se v archivech nejčastěji vyskytují v období do roku 1848. Ediční práce je důležitou součástí archivářovy praxe. V jednotlivých seminářích tedy budou představovány nejprve stávající edice a následně budou komentovány co do svého významu a způsobu zpřístupnění pramene. Spolu s tím budou se studenty probírány jednotlivé kroky zpřístupňování pramene, varianty jejich editování včetně zásad, které jsou s tím spojené. Zároveň budou také probírány možnosti zapojení elektronického prostředí a softwaru pro zpřístupňování historických pramenů. Hlavní pozornost by měla být upřena na výklad a nácvik obsahového shrnování středověké a raně novověké listinné, mandátové a listové materie (tzv. regestování). Další směr výkladu a instruovaného nacvičování potom bude tkvět v edicích pramenů hromadné povahy, které často vyžadují odlišný přístup.
Student dokáže zvládnout jednotlivé kroky při zpřístupňování pramene, jeho editování včetně zásad, které jsou s tím spojené. Dokáže při této práci účelně využívat elektronické prostředí a případné pomůcky, které se zde nabízejí. Student umí vytvářet regesty předkládaných písemností. Zvládne rovněž teoretickou i praktickou průpravu při zpřístupňování pramenů hromadné provenience.
Předpoklady
Nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Výstupem kurzu je Písemná práce obsahující edici vybraného pramene.
Doporučená literatura
  • Helena Krmíčková. Edice středověkého diplomatického materiálu. Brno, 2014.
  • Ivan Šťovíček. Ediční teorie a metodika. Sborník autorových textů vydaných k životnímu jubileu. Praha, 2008.
  • Ivan Šťovíček. Zásady vydávání novověkých historických pramenů z období od počátku 16. století do současnosti. Praha, 2002.
  • Pavel Otmar Krafl. Editorství a edice středověkých pramenů diplomatické povahy na úsvitu 21. století: směry - tendence - proměny. Praha, 2016.
  • Walter Heinemeyer. Richtlinien für die Edition landesgeschichtlicher Quellen. Marburg - Hannover, 2000.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr