Předmět: Základy archivnictví I

» Seznam fakult » FF » KAPV
Název předmětu Základy archivnictví I
Kód předmětu KAPV/KMH12
Organizační forma výuky Společná konzultace
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Ledvinka Václav, doc. PhDr. CSc.
Obsah předmětu
Výuka předmětu v kombinované formě zahrnuje tato témata po jednotlivých výukových blocích: 1. Základní pojmy a historický vývoj archivistiky, vztah k ostatním historickým disciplínám, struktura archivů a archivní sítě 2. Odborný profil a kvalifikace archiváře, archivní školství, odborná literatura, nadnárodní kontext 3. Archivnictví jako vědecká disciplína a jako informační systém, archivy jako paměťové instituce 4. Archivní teorie a archivní praxe, archivnictví a spisová služba, předarchivní péče a výběr archiválií 5. Základní principy a postupy archivní práce - evidence, ochrana, zpřístupňování a využívání archiválií.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět si klade za cíl kombinací formy monologického výkladu (přednáška) a dialogických metod (rozhovor, diskuse, brainstorming) zprostředkovat a vštípit studentům základní přehled a soubor primárních znalostí o oboru archivnictví, o jeho poslání, smyslu a místě v systému společenských a historických věd. Východiskem je výklad historických kořenů, základních pojmů a metodologických postulátů současné vědecké archivistiky. Na tento výklad navazuje soubor informací o aktuálním praktickém fungování českého archivnictví, podaný v přiměřeném nadnárodním (evropském, světovém) kontextu. Výsledkem výuky v předmětu by měla být znalost základních odborných pojmů, pochopení významu archivů a archivistiky, orientace ve struktuře především českého archivnictví a základní povědomí o práci (činnosti) archiváře a o jejím smyslu.
Student získá orientaci v problematice archivnictví. Dokáže se orientovat v jeho současné organizaci v ČR. Vyzná se ve formách a rámcích využití archiválií, stejně jako v řadě dalších příbuzných tématech.
Předpoklady
Nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Analýza výkonů studenta, Rozhovor

Nejsou
Doporučená literatura
  • Eckhart G. Franz. Einführung in die Archivkunde. Darmstadt, 2018.
  • Ludmila Sulitková. Archivnictví a spisová služba. Ústí nad Labem, 2017.
  • Mikuláš Čtvrtník. Dialog archivistiky a historické vědy. Prameny a role archivů, Český časopis historický, 117, 2019, č. 2, s. 381-422..
  • Václav Rameš. Slovník pro historiky a návštěvníky archivů. Praha, 2005.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr