Předmět: Němčina pro společenské vědy I

» Seznam fakult » FF » FJC
Název předmětu Němčina pro společenské vědy I
Kód předmětu FJC/BOR1
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Němčina
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Zakarová Markéta, Mgr.
  • Škvára Martin, Mgr.
Obsah předmětu
1. Prezentace v cizím jazyce, jejich zásady, chyby při vytváření prezentací 2. Čtení odborného textu, jazykové prostředky typické pro daný jazyk 3. Opakování pokročilé gramatiky, modální slovesa 4. Opakování pokročilé gramatiky podmínkové věty 5. Akademická slovní zásoba 6. Politologie, předmět přístupy 7. Formy vlády, jejich klasifikace 8. Trojdimenzionální členění politologie 9. Vnitřní členění politologie 10. Politologické disciplíny 11. Politická filozofie 12. Dějiny politologie 13. Politologické disciplíny 14. Didaktický test

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Program kurzu německého jazyka pro bakalářské studium je zaměřen na osvojení jazyka pro akademické účely. Předpokládá se dosažení jazykové úrovně B2 podle Společného evropského referenčního rámce. Kurz se zaměřuje na čtení textu a následnou analýzu přečteného spojenou s diskusí v daném jazyce. Během kurzu dochází k rozšíření slovní zásoby z oblasti společenských věd. Součástí kurzu je i překlad odborných textů společně s procvičením gramatických jevů, potřebných pro četbu společenskovědných textů v daném jazyce.
Schopnost číst odborné texty v angličtině a porozumět jejich obsahu. Schopnost diskutovat na základě přečteného textu na dané téma.
Předpoklady
Předpokládá se vstupní jazyková kompetence na úrovni B1 Evropského referenčního rámce pro němčinu.

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Ústní zkouška, Písemná zkouška, Analýza výkonů studenta, Rozbor jazykového projevu studenta

Pravidelná účast na cvičeních, systematická příprava, aktivní spolupráce, vypracovávání dílčích domácích úkolů, přednesení krátkého referátu na dané téma. Písemná část zkoušky se zaměří na čtení s porozuměním, ústní část zkoušky na schopnost vyjadřovat se přiměřeně úrovni B2 k odbornému tématu.
Doporučená literatura
  • D. Dusilová - M. Ebel - R. Goedert - L. Vachalovská. Cvičebnice německé gramatiky. Praha, 1998.
  • A. Breitsameter, S. Glas-Peters, A. Pude. MENSCHEN A2.1/B1.2 Deutsch als Fremdsprache Arbeitsbuch. Max Hueber Verlag, 2017.
  • Dudenredaktion. Standardwörterbuch Deutsch als Fremdsprache. Německo, 2018.
  • Ch. Habersack, A. Pude, F. Specht. Menschen A2.1 Deutsch als Fremdsprache Kursbuch. Německo, 2017. ISBN 978-3-19-301902-8.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr