Předmět: Němčina

» Seznam fakult » FF » FJC
Název předmětu Němčina
Kód předmětu FJC/BNR4
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština, Němčina
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Škvára Martin, Mgr.
  • Zakarová Markéta, Mgr.
Obsah předmětu
1. Prezentace studovaného oboru, fakulty a univerzity, profesní kariéry. 2. Struktura univerzity, fakulty, akademický rok a jeho části, systém studia (kurzy - názvy, obsah, kreditní systém, struktura univerzity, fakulty, diplomová práce, státní závěrečná zkouška). 3. Charakteristika studovaného oboru z hlediska studia a uplatnění v praxi. 4. Práce s odborným textem (anotace / resumé odborného textu). 5. Odborné téma 1, nácvik prezentace. 6. Odborné téma 2, čtení odborného textu. 7. Základy kompozice ve formální korespondenci (psaní strukturovaného životopisu, žádosti o práci). 8. Odborné téma 3, diskuze na odborné téma. 9. Odborné téma 4, poslech přednášek na vysoké škole. 10. Odborné téma 5, minulé časy. 11. Odborné téma 6, vyjádření budoucnosti. 12. odborné téma 7, stylistika odborných textů. 13. Odborné téma 8. 14. Zavěrečný test.

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Kurz je zaměřen na osvojování jazyka pro akademické a profesní účely na středně až vyšší středně pokročilé úrovni (přibližně úroveň A2 až B1 Evropského referenčního rámce). Jedná se zejména o rozvíjení dovedností potřebných k četbě odborných textů a k prohloubení schopností komunikovat v různých profesních a studijních situacích. Podle potřeb studentů je rozšiřována slovní zásoba a upevňovány gramatické struktury důležité pro odborný styl daných oborů.
Schopnost číst odborné texty daného oboru, schopnost komunikovat v základních profesních situacích a schopnost prezentace a písemného projevu v dané specializaci.
Předpoklady
Znalost jazyka na úrovni B1 podle Evropského referenčního rámce.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Anamnestická metoda

Aktivní účast studenta na seminářích. Úspěšné napsání didaktického testu.
Doporučená literatura
  • D. Dusilová - M. Ebel - R. Goedert - L. Vachalovská. Cvičebnice německé gramatiky. Praha, 1998.
  • A. Breitsameter, S. Glas-Peters, A. Pude. MENSCHEN A2.1/B1.2 Deutsch als Fremdsprache Arbeitsbuch. Max Hueber Verlag, 2017.
  • Dudenredaktion. Standardwörterbuch Deutsch als Fremdsprache. Německo, 2018.
  • H. Dreyer, R. Schmitt. Lehr - und Übungsbuch der Deutschen Grammatik. Max Hueber Verlag, 2006.
  • Ch. Habersack, A. Pude, F. Specht. Menschen A2.1 Deutsch als Fremdsprache Kursbuch. Německo, 2017. ISBN 978-3-19-301902-8.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Dokumentace památek (A14) Kategorie: Obory z oblasti historie 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Kulturní historie (A14) Kategorie: Obory z oblasti historie 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Historie (jednooborové) (A14) Kategorie: Obory z oblasti historie 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní